Při stolování s těmito prostírkami pro vás bude každý den přinejmenším dobrý. Podzimním sluncem prozářená idyla z obrázku nepotřebuje žádný další komentář.
 
Materiál
na 2 prostírky 36 x 53 cm velké:
  • 2 obdélníky látky se zajímavým potiskem (výjev s kohoutem)
  • 40 cm plátna šíře 140 cm na podšívku
  • 40 cm slabého vatelínu stejné šíře dovnitř prostírání
  • 25 cm látky šíře 110 cm s potiskem zelených listů na olemování (nebo 3,60 m hotového šikmého proužku)
  • tmavě zelenou jeansovou nit na ozdobné prošití výrobku
  • lepidlo na látku ve spreji
  • běžné šicí potřeby
 
Vystřihneme z látky s hotovým potiskem dva obdélníky, v našem případě velké 35 x 53 cm.
Vystřihneme po dvou obdélnících z vatelínu a plátna na podšití, jejich velikost musí být o něco větší, přibližně 40 x 60 cm.
Vytvoříme tzv. „sendvič“ takto: položíme na stůl zakrytý igelitem díl podšívky. Postříkáme lepidlem, položíme vatelín, opět postříkáme lepidlem, navrch položíme potištěnou látku lícem navrch. Vrstvy vždy uhladíme od středu směrem do stran, nakonec vrstvy sešpendlíme pro jistotu několika zavíracími špendlíky v místech, kde nebudeme prošívat.
Obrázek prošijeme silnější nití v důležitých obrysech. Pracujeme tak, abychom co nejméně přerušovali linii šití, všechny konce nití pak budeme muset protáhnout dospodu, uvázat dvěma uzly a pomocí jehly s velkým ouškem protáhnout dovnitř výrobku.
Zapošitím jeansové nitě bychom totiž vytvořili nápadné shluky na koncích švů.
Pro prošití výrobku zarovnáme přečnívající okraje vatelínu a podšívky s kraji potisku.
Výrobek olemujeme proužkem látky takto: lemovací látku nařežeme na pruhy široké 5 cm, ty našijeme na delší strany výrobku k okraji na šířku patky 7 mm. Dvakrát zahneme a v rubu přišijeme. Totéž provedeme i na kratších stranách, kde ale ponecháme 0,5 cm přesah na krajích, abychom mohli v ruce vypracovat rohy prostírání.

Připravila: Květa Sudová