Pro radost z rychle viditelného výsledku jsme pro vás připravili tři polštáře, které jsou šité moderní technikou volně řezaných křivek. Použili jsme sadu patchworkových látek s bohatými perskými motivy, které díky jednoduchému patchworkovému vzoru dobře vyniknou.

Připravila: Květa Sudová
Rozkresy: Petr Šilha
Foto: Radek HenzelyMateriál
  • tři barevné varianty látky s perskými vzory, všech po 0,5 m šíře 110 cm. Světlou látku na rámovací proužky – 15 cm šíře 90 cm. Na podšití předních dílů polštářů a dovnitř jejich sendviče třikrát po čtverci 50 x 50 cm plátna a vatelínu, světlé quiltovací nitě a tři zipy vhodné barvy 35 cm dlouhé, tři náplně do polštáře 45 x 45 cm velké. Rotační řezák, řezací podložku, na dokončení polštářů i pravítko.
 
Látky vyperte a vyžehlete, položte je na sebe. Ze všech současně vyřízněte čtverec 31,5 x 31,5 cm na patchworkový vzor z volně řezaných křivek a z druhého konce metráže odřízněte čtverce 46,5 x 46,5 cm na záda polštářů. Zbylou látku použijte na lemování předních dílů polštářů: nařežte čtyři pruhy 7,5 cm široké, dva z nich dlouhé 36 cm a dva po 47 cm.
 
Nejdřív připravte patchworkovou část polštářů:

Tři čtverce látek velké 31,5 x 31,5 cm položte přesně na sebe na řezací podložku, dole v levé třetině asi 2 cm nařízněte rotačním řezákem. Naříznuté konce přidržte přitlačené k podložce, pokračujte v řezu směrem od sebe, snažte se o plynulou křivku. Ve druhé třetině čtverců řez opakujte.Díly ze 3 různých látek poskládejte do tří čtverců a sešijte. Při sešívání postupujte po krátkých úsecích, ve kterých látky postupně rovnejte na sebe. Snažte se látky nenapínat. Na šev přidávejte méně než obvykle – nejvýše 5 mm. Přídavky švů sežehlete k jedné straně, je-li třeba, napařujte.

Sešité čtverce položte přesně na sebe, švy mějte co možná přesně nad sebou. Opět proveďte dva řezy, tentokrát napříč přes řezy předchozí. Snažte se o plynulé křivky, tvar podle obrázku. Postupujte stejně jako při prvním řezu, řežte vždy směrem od sebe!
Vzniklé díly prostřídejte a poskládejte do čtverců podle schématu tak, aby se nesetkaly díly ze stejných látek. Sešijte stejně jako předešlé švy s tím, že díly předem sešpendlíte v místě křížení švů, aby se sešité dílky vzoru dotýkaly jen špičkami. Sežehlete švy ke straně.


 
Dokončení
·         Seřízněte nepravidelné okraje patchworkových čtverců, upravte je na stejnou velikost.
·         Hotové patchworkové středy polštářů olemujte dokola pruhy světlé látky, které nařežte 3,5 cm široké.
·         Našijte lemovací pruhy – vždy dva k protilehlým stranám, nejprve kratší, pak delší. Švy sežehlujte k jedné straně směrem od středu ven.
·         Vytvořte tři sendviče z předních dílů polštářů tak, že položíte plátno podšívky, vatelín a top polštáře lícem navrch. Vatelín a podšívka přitom přesahují líc polštáře o 2 cm. Vrstvy sešpendlete a sestehujte, prošijte v liniích patchworkového vzoru a nasazení lemovacích pruhů světlou quiltovací nití.
·         Prošité entlujte v kraji topu, přebytečný materiál podšívky a vatelínu v kraji entlování odstřihněte.
·         Vsaďte zipy do spodních částí dílů polštářů a rozepněte je. Přeložte v místě zipů rubem navrch, sešpendlete a sešijte v otevřených krajích, začistěte švy. (viz detail polštáře)
·         Otočte na líc, vložte výplně a zapněte.
Tip
Volný řez i sešití křivky si napřed vyzkoušejte na zbytcích, abyste získali potřebnou zkušenost před prací s konečnými látkami.
 
Ona ví, jak na to
Pokud zatím nevlastníte řezák a podložku, můžete vzor střihat i nůžkami. Pak si ale budoucí křivku raději lehce načrtněte, látky vedle ní sešpendlete a pak všechny najednou co nejpřesněji rozstřihněte.