Může! Pokud si chcete vybrat opravdu matraci, která vašemu zdraví neškodí, ba naopak prospívá, vyberte si zdravotní matraci. Matrace, která nese označení ZDRAVOTNÍ, prošla celou řadou testování, o kterých je výrobce schopen předložit klinická hodnocení, atesty použitých materiálů, včetně příslušných certifikátů. Navíc je cena takové matrace zatížena sníženým DPH. Vždy se ptejte na výši DPH, pokud je matrace zatížená 21% DPH, NEJEDNÁ SE O ZDRAVOTNÍ PRODUKT.

Pokud chcete kvalitu, sáhněte po matraci s nejvyšší zdravotní certifikací v rámci EU - tzv. Medical device class 1 – zdravotní produkt první kategorie, který je akceptován ve všech zemích EU. Takto certifikovaná matrace poskytne dokonalou oporu páteři, kloubům a svalům a navíc odstraňuje tlakové body, takže se nemusíte v noci tak často otáčet, zabraňuje tvorbě proleženin a neobsahuje žádné zdraví škodlivé substance.

Jak to ale poznat matraci, do které chcete investovat?

Prvním vodítkem je tradice výrobce. „Pokud je firma na trhu padesát let, nebude riskovat pověst tím, že by přišla s nekvalitním výrobkem, na který by se zákazníci nemohli spolehnout. Většinou je tato kvalita pak podepřena výzkumem, spoluprací s odborníky a neustálou modernizací a zdokonalováním výrobků,“ říká Ing. František Hlaváč z firmy Magniflex, výrobce kvalitních matrací.

Z této rady vyplývá i druhá – je lepší si pro kvalitní matraci jít do kamenné prodejny, kde najdete vyškolený personál a zcela samozřejmě si můžete matraci i osobně vyzkoušet. Nic totiž nenahradí osobní zkušenost. Vejdete-li do obchodu s matracemi, první otázka by neměla znít, jaký je stav vašeho bankovního konta, ale jak jste na tom vy sami. Důležitou roli hrají vaše spánkové návyky, jaká poloha vám při spánku nejvíce vyhovuje, v jaké kondici je váš pohybový aparát, zda vás netrápí nějaké obtíže s páteří, klouby a svaly či alergie, zda jste horkokrevní či zimomřiví a řada dalších otázek.

Výrobci matrací čím dál více spolupracují s lékaři specialisty, kteří svým odborným okem sledují vývoj nových technologií a patentů. Výrobci by měli spolupracovat se specialisty v oboru anatomie, protože tělo spáče potřebuje perfektní anatomickou podporu, která tělu umožní dokonalé uvolnění. Vezmeme-li si, že ze zdravotního hlediska je nejoptimálnější poloha na zádech nebo na boku, příčná osa těla by měla být v absolutní rovině. To znamená, že v oblasti páteře by se matrace měla přizpůsobit jejímu přirozenému zakřivení a v oblasti kyčlí by měla tělo podpírat tak, aby se nepropadalo. Ortopedi zase pomáhají zkoumat, jak vytvořit správné podmínky pro regeneraci páteře a kloubů. I když totiž ležíte například na boku a zatěžujete ramenní a kyčelní kloub, potřebujete tyto partie zároveň uvolnit. Nepostradatelná je také pomoc alergologů. Postel, která by měla být oázou regenerace a odpočinku, nikoli rájem roztočů. A nakonec také spolupráce s dermatology, protože matrace nesmí obsahovat žádné škodlivé látky, které by mohly při kontaktu s kůží vstupovat do těla.

Dnes se při výrobě matrací nepoužívají jen různé studené a paměťové pěny, ale i léčivé ingredience a luxusní materiály, jako je aloe vera, sléz lesní, stříbro, hedvábí nebo kašmír či unikátní technologie chladivého gelu Magnigel a kosmická tkanina Outlast nebo revoluční patent MagniStretch. Variant je celá řada.

MagniSTRETCH - nový celosvětový patent vyvinutý ve spolupráci s Univerzitou v Zaragoze. Matrace MagniStretch natahuje vaší páteř, zatímco spíte. Pomocí tlaku vyvíjeného vaší tělesnou hmotností na matraci se vrchní vrstva matrace roztahuje a každá polovina se pohybuje opačným směrem. Toto hnutí jemně táhne záda, zvětšuje prostor mezi obratli a vytváří prostor pro regeneraci a revitalizaci meziobratlových plotének během spánku. Díky tomuto patentu dochází k lepšímu rozložení hmotnosti na matraci, a díky 2 cm patentované paměťové pěny v potahu i k lepšímu průtoku krve.
 

Tyto matrace pozitivně napomáhají při zdravotních problémech s páteří, klouby a se zádovým svalstvem (tři hlavní problémy, u kterých má matrace pomoci je výhřez ploténky, sesedání páteře a skřípnutý nerv v oblasti páteře, dále při bolestech krční a bederní páteře apod.). Jde o unikátní systém rehabilitace a aktivní regenerace páteře.

Více na www.magniflex.cz