Ozdobná nebo dokonce užitečná může být tahle slípka ušitá ze dvou srubových bloků.
Připravila: Květa Sudová
Foto: Radek Hensley
Rozkres: Petr Šilha
 
Materiál
  • odstřižky látek na srubové bloky – tmavou na středy a šest dalších na rámování
  • odlišnou látku na slepičí detaily – zobák, hřebínek a ocásek
  • dva čtverečky 15 x 15 cm vatelínu a plátna do rubu
  • polyesterovou výplň na vycpání figurky
  • černé korálky a malé perleťové knoflíky na oči
 
Postup
Podle schématu ušijte dva shodné srubové bloky. Při švových přídavcích 6 mm širokých vystřihněte dva středové čtverečky 3,5 x 3,5 cm velké, z dalších šesti látek řežete proužky 2,5 cm široké.  Ušité sruby měří včetně švových přídavků zhruba 11,5 cm.


Ke středovému čterečku přišijte k jedné straně proužek světlé látky potřebné délky. Proužek téže světlé látky přišijte pak i k vedlejší straně středového čtverce podle vyobrazení. Z jiné látky ustřihněte pruh na olemování třetí a čtvrté strany středového čtverce, postupujte podle obrázku.Stejným způsobem jako první patro přišijte ještě druhé a třetí patro lemovacích proužků. Výsledkem je hotový srubový blok, ve kterém tmavý středový čtvereček lemují tři patra z pruhů.
 
Dokončení slepičky
-          Ušité bloky podložte vatelínem a plátnem, vrstvy slepte lepidlem na textil ve spreji. Vrstvy sešijte entlovacím stehem po obvodě ušitých srubů. Přebytečný materiál na okrajích ustřihněte.
-          Připravte detaily zvířátka – zobák je čtvereček látky velký 3,5 x 3,5 cm přeložený na čtvrtiny, hřebínek obdélník 4,5 x 7 cm podélně přeložený, sešitý z rubu na kratších stranách a zřasený čtyřmi sklady, patrový ocásek jsou dva čtverce 8 x 8 a 7 x 7 cm velké, přeložené napůl a pak na střed.
-          Zobák a hřebínek přišijte nezačištěnou stranou ke kraji do rohu lícové strany jednoho z připravených čtverců.
-          Překryjte druhým čtvercem tak, že lícové strany jsou uvnitř, sešpendlete a po třech stranách sešijte čtverce po obvodě k sobě.  Sešíváte stranu s hřebínkem a zobáčkem, ve třetím švu (dně) nechte otvor na otočení.
-          Otvor na nesešité čtvrté straně smáčkněte tak, aby protilehlé švy ležely na sobě, středy čtverců jsou teď na krajích posledního švu. Ocásek přišijte středem na horní část, švy narovnejte nad sebou a došijte.
-          Ponechaným otvorem ve dně slepičku otočte na lícovou stranu, vycpěte, zašijte otvor ve dně skrytým stehem.
-          Přišijte oči z korálků a perleťových knoflíčků.