Merkádo, jednodenní latinskoamerický festival, ve čtvrtek 8. září od 9 do 21 hodin promění již potřetí náměstí Jiřího z Poděbrad v Latinskou Ameriku. Přehlídka trhů exotických pokrmů, nápojů a výrobků představí na třicet prodejců, nabízejících výhradně zboží ze zemí Karibiku a Střední a Jižní Ameriky. Kromě nevšedních gastronomických zážitků se návštěvníci mohou těšit i na bohatý hudební, taneční a přednáškový program. Letošní ročník Merkáda je tematicky zaměřen na Amazonii a Peru.Návštěvníci Merkáda si budou moci již tradičně odnést domů řadu pochutin, které k Latinské Americe neodmyslitelně patří, od kávy, kakaa přes exotické ovoce a pikantní omáčky, bylinky, kosmetiku a koření. K zakoupení bude i originální bižuterie a bytové doplňky, ručně vyráběné indiánskými komunitami z Mexika či Peru.
Na Merkádu nemůže chybět ani ochutnávka pokrmů podle původních receptur, s důrazem na peruánskou kuchyni (peruánské špízy anticuchos, venezuelské arepas, kolumbijské empanadas,…). Další oblastí nabídky bude široká nabídka mexické kuchyně, argentinské steaky, chilská a argentinská vína, typické regionální destiláty (peruánský národní nápoj pisco sour, brazilská cachaca, mexická tequilla, karibské rumy), široká škála odrůd latinskoamerické fair trade kávy a emblematický jihoamerický nápoj mate.

V rámci doprovodného kulturního programu se mohou návštěvníci těšit na výstavu o peruánské indiánské medicíně, výstavu o mexických lidových řemeslech a relax zónu v podobě instalovaných houpacích hamac. Merkádo dále návštěvníkům nabídne oblíbený workshop latinskoamerických tanců a nově i workshop přípravy peruánských kulinářských specialit. Novinkou letošního ročníku bude pořad přednášek o problematice Peru a Amazonie, který proběhne jako ochutnávka Merkáda již v úterý 6.9. 2016 ve Venuši na Švehlovce. O taneční vystoupení a tradiční workshop salsy a bachaty se postará skupina Salsa4water, bohatý hudební program představí řadu uskupení s tradičními latinskoamerickými žánry (samba, rumba, tango,...).

Festival Merkádo, který sdružuje nevelkou latinskoamerickou komunitu v České republice, pořádá spolek Merkado, z. s., ve spolupráci s Městskou částí Praha 3. Akce je podporována velvyslanectvím Peru, Mexika, Argentiny, Brazílie, Chile, Generálním konzulátem a Turistickým úřadem Dominikánské republiky a Honorárním konzulátem El Salvadoru.www.merkadofest.cz

www.facebook.com/merkado/