Tak trochu jako po babičce vypadá kolíčkový kapsář na ramínku. Kdo ví, třeba se v něm skutečně skrývá kouzlo starých časů…
Připravila: Květa Sudová
Foto: Radek Hensley
 
Materiál
Ramínko v dětské velikosti
  • 40 cm květované látky šíře 110 cm
  • 40 x 40 cm béžové látky
  • odstřižek 10 x 10 cm bílé látky
  • čtverec 30 x 30 cm zelené látky na šikmý proužek a aplikace
  • pruh 10 x 115 cm zelené látky na vázačku
  • 40 x 70 cm sakonu (silnější přižehlovací výztuha)
  • 30 x 30 cm termofólie nebo oboustranně přižehlovacího vlizelínu pod aplikace
  • tři velké knoflíky
  • zelené jeansové nitě
 
Velikost
  • zhruba 40 x 40 cm
Rozkres  
Postup
-          Vytvořte třídílný papírový střih, základní velikost 40 x 40 cm je daná šířkou ramínka, podle něj také obkreslete horní okraj střihu a přidejte asi 1 cm na tloušťku ramínka; spodní okraj zaoblete. Střih na záda kapsáře je vcelku, přední díl tvoří dvě části – horní s obloukem a dolní, širší o 4 cm kvůli zřasení. Výška horní části je 12 cm, dolní 20 cm.
-          Podle střihu připravte díly takto: zadní díl 3x, z květované látky, pískové látky a sakonu; horní přední díl z květované látky a sakonu, dolní přední díl dvojitý z přeložené květované látky. Bez střihu připravte zelený šikmý proužek široký 4 cm na začištění horního dílu a pruh na vázačku.
-          Na papír termofólie (nebo oboustranně přižehlovací vlizelín) obkreslete ze střihové přílohy 1x kytičku, 9 x lístek a 3x kolíček, přižehlete do rubu zelené a bílé látky a všechny aplikace vystřihněte.
-          Horní přední díl a díl podšívky podžehlete sakonem, k podšívce sakon přišijte dvěma svislými švy. K hornímu přednímu dílu výztuhu přichytíte aplikacemi.
-          Na díly poskládejte aplikace podle fotografií, přižehlete je. Přižehlené přišijte v kraji drobným entlovacím stehem nití vhodné barvy. Pak vyšijte detaily a obrysy silnou jeansovou nití.
-          Kraj horního předního dílu olemujte šikmým proužkem – proužek našijte okrajem ke kraji dílu z lícové strany, dvakrát zahněte dospod, sežehlete, v kraji prošijte jeansovou nití vedle švu.
-          Spodní část předního dílu nařaste na středu při dolním i přeloženém horním okraji.
-          Na líc podšívky zadního dílu přiložte přední díly lícem nahoru, po obvodě je přišpendlete a těsně v kraji přišijte. Dno ale nesešívejte! Asi 20 cm nechte volných pro obrácení výrobku. Volný oblouk dna podšívky ohněte nahoru a přichyťte špendlíky, abyste jej nepřišili.
-          Na připravený líc kapsáře položte zadní květovaný díl rubem nahoru, po obvodě sešpendlete a na šířku patky sešijte. Vytahejte špendlíky a kapsář otočte na líc otvorem ve dně podšívky.
-          Otvor ve dně zašijte, srovnejte okraje a kapsář vyžehlete.
-          Pruh na vázačku přeložte po délce napůl, konce šikmo sestřihněte, sešijte kraje. Na středu nechte asi 20 cm nesešitých na otočení. Otočte vázačku na líc a vyžehlete.
-          Hotovou vázačku přišpendlete krajem ke kraji dolního předního dílu tak, aby se budoucí šev schoval pod přehybem. Těsně v kraji přišijte, vázačku přehněte dolů a sežehlete. Na středu zadního dílu uvažte na dvojitý uzel.
-          Přišijte knoflíky silnou bílou nití, jeden na střed bílé kytičky a dva na zadní díl nad vázačku.
-          V horním švu vypárejte pár stehů a vytvořte otvor potřebný k protažení háku ramínka. Protáhněte ramínko a okraje otvoru ještě zpevněte ručním obšitím smykovacím stehem.
  
Tipy
Pokud je bílá látka na aplikaci kytičky příliš průsvitná, použijte ji ve dvou vrstvách. Kdyby prosvítal květovaný podklad, byla by kytička nezřetelná.
 
Vynikající pomůckou pro strojové aplikace je tzv. termofólie nebo „pavučinka“. Jedná se vlastně o vrstvu přižehlovacího lepidla na látku nanesenou na papír. Na ten překreslíte tvary aplikací těsně vedle sebe, celé přižehlíte na vhodný kus látky a pak podle předkreslených obrysů jednotlivé díly vystřihnete. Z rubu vystřihaných dílů sloupnete papír, položíte je na příslušná místa lepidlem dospod a přižehlíte k podkladu. Odpadá pracné špendlení a stehování rozložených motivů, při našívání se kraje neshrnují a dílky neposunují.
 
Sakon přižehlujte hladkou lesklou stranou s lepidlem k rubu látky. Nejprve sakonem nahoru přes papír na pečení, pak otočte a žehlete ještě ze strany látky. Žehlete teplotou na bavlnu – papír i látka teplotu zmírní a potřebujete, aby se výztuha opravdu dobře přilepila. Žehličkou pohybujte pomalu, aby se lepidlo mohlo prohřát a rozpustit. Pak nechte v klidu vychladnout, aby zase ztuhlo a výztuha držela na látce. Na závěr větší volné plochy pro jistotu místy prošijte, používáním a praním se výztuha opět uvolňuje.
 
Látky věnovala firma Bellus, www.bellus-gallery.com