Ať už je venku jakkoli, s těmito válečky k vám vítr nepronikne ani tou nejmenší škvírkou. V barvách černé země a zlatavého spadaného listí budete mít krásnou podzimní přírodu i doma v teple.
Připravila: Květa Sudová
Foto: Radek Hensley
 
Rozměry: 55 cm délka, průměr 15 cm
Materiál
na 2 válečky:
  • dvě kontrastní látky, zlatavá a černá po 0,5 metru šíře 110 cm na líc polštářů (www.latky.cz)
  • 60 cm šíře 150 cm termolínu na vatování výrobku
  • 60 cm šíře 150 cm světlého plátna na podšívku výrobku
  • dva zipy béžový a černý dlouhé 40 cm na zapínání povlaků
  • dvě výplně do polštářů vhodné velikosti
  • běžné šicí nitě béžové a černé a silnější žlutá nit na ozdobné prošití výrobků
Počítáme s běžnými švovými přídavky 7 mm širokými
 

Tip
Na použitou tradiční ozdobu – řasené kolečko z látky, tzv. jo-jo – se dají koupit formičky. Díky nim vyrobíme „joja“ pravidelně řasená, jedno jako druhé. Hledejte u prodejců patchworkových pomůcek.
Tip
Použitá vatovací výplň termolín je tužší než vatelín, takže výrobky lépe drží tvar. Hodí se do tašek, prostírek, polštářků, nástěnných dekorací. Navíc se velmi dobře prošívá.
Tip
Polštářová výplň může být obdélník 60 x 30 cm, špičaté rohy zasuneme dovnitř a vytvarujeme válec. Můžeme také použít pruh z prošívané deky 55 cm široký, který srolujeme jako koberec a vložíme do povlaku.
 
Postup
Z obdélníků obou látek odřízneme pevné kraje a nařežeme po kratších stranách pruhy. Potřebujeme od každé látky pět pruhů širokých 10,5 cm a čtyři úzké po 4,5 cm. Hotové pruhy budou 9 a 3 cm široké.
Ze zbylého materiálu nařežeme od každé barvy obdélník na ucho 15 x 30 cm velký, dva boční kruhové díly o průměru 16,5 cm (podle talířku), jedno kolečko na jo-jo o průměru 13,5 cm.
Poskládáme nařezané pruhy do podoby polštáře: první a poslední je široký, široké pruhy prokládáme úzkými v kontrastní barvě. Jeden obdélník bude převážně světlý a druhý převážně tmavý.
Pruhy sešijeme do dvou obdélníků, švy sežehlíme k jedné straně, nerovné okraje po sešití zarovnáme.
Obdélníky a kruhy bočních dílů poskládáme na termolín podložený plátnem, mezi díly ponecháme místo. Vrstvy slepíme lepidlem ve spreji a sešpendlíme zavíracími špendlíky. Díly vystřihneme tak, aby vatování a podšívka přesahovaly líc asi o 2 cm.
Obdélníkové díly prošijeme silnou nití v místech švů mezi pruhy. Všechny díly pak běžnou strojovou nití prošijeme entlovacím stehem v kraji lícové části. Přebytečný materiál vatování a podšívky těsně za entlováním odstřihneme.
Přeložíme podélně obdélníky na ucha lícem dovnitř a ustřižené kraje na šířku patky sešijeme. Otočíme na líc, vyžehlíme a na středu uvážeme volně jednoduchý uzel. Přiložíme a přišpendlíme hotové ucho uzlem na střed k bočnímu dílu kontrastní barvy, přientlujeme na obou koncích ke kraji dílu. Přebytečný materiál ucha odstřihneme.
Na zbylé boční díly našijeme řasená kolečka: vystřižený kruh zahneme do rubu po obvodě asi 7 mm, těsně u přehybu obvod kolečka nabereme většími stehy pevnou nití. Zatáhneme za nit, zřasíme a současně vytvarujeme ozdobu. Nit zapošijeme a hotové kolečko po obvodě skrytým stehem našijeme na střed bočního dílu v kontrastní barvě.
Obdélníkové díly přeložíme na kratších stranách napůl, lícem dovnitř. Naznačíme délku zipu a zbylé konce sešijeme tak, aby vznikl otvor na zip. Do něj vestehujeme a pomocí zipové patky všijeme zip. Rozepneme jej.
Přeložením kruhu zjistíme čtvrtiny na jednom bočním díle, naznačíme je a podle nich označíme i ostatní díly. Přeložením najdeme a označíme i čtvrtiny na koncích ušitých „rukávů“ z pruhů. Značky nám pomohou při vsazování bočních dílů. Na převážně světlý válec použijeme boky tmavé a na tmavý světlé.
Sešpendlíme díly v naznačených čtvrtinách budoucích švů, pak přidáme další špendlíky do už vyměřených čtvrtin. Přišpendlené díly napřed sestehujeme, špendlíky přitom vytahujeme. Sestehované švy na šířku patky sešijeme.
Povlaky otočíme na líc, naplníme, zapneme a hned použijeme.