Vánoce odpradávna doprovázely ozdoby vyráběné po domácku, promítaly se do nich techniky všeho druhu. I my jsme tentokrát sáhli po retro stylu neboli šití, vyšívání a našívání korálků, stužek i řasených látkových koleček. Podívejte se do svých vánočních zásob a nechte se inspirovat k vlastní kreaci...
Připravila: Květa Sudová
Foto: Radek Hensley

Materiál
  • zbytky barevných látek
  • na dozdobení korálky zlaté a červené
  • červená saténová stuha 10 cm 0,3cm/ š. na poutka ozdob
  • dovnitř odstřižky sakonu a odstřižky vatelínu nebo výplně do polštářů
  • šicí, vyšívací a prošívací nitě světlé a červené, případně metalické
Díly
 
Anděl
Podle střihové přílohy překreslíme šablony k potřebným dílům na napisovací fólii a vystřihneme je. Nezapomeneme díly popsat. Šablony neobsahují švové přídavky.


Potřebujeme šablonu C na záda anděla vcelku, šablonu A na středový díl a šablonu B na boční díly, šablonu D malého srdíčka na křídla anděla; k tomu dvě světlá řasená kolečka o průměru 45 mm na hlavu a 30 cm úzké stužky na poutko k zavěšení ozdoby.

Podle obkreslených šablon vystřihneme s přidáním na šev na jednoho anděla díly z látky takto: A 1x světlá, B 2x červená, C 1x červená a D 2x světlá, ze sakonu ještě C 2x a D 2x bez přidání na šev.
Díly na předek anděla sešijeme, švy sežehlíme pod tmavší látku. Tento sešitý i všechny ostatní látkové díly podžehlíme díly ze sakonu, aby ušitá figurka dobře držela tvar. Žehlíme přes papír na pečení, chráníme tak žehlicí plochu žehličky.

Díly malého srdíčka na křídla položíme na sebe lícem dovnitř a po obvodě sešijeme drobným stehem, necháme v rovné části otvor na otočení. U dolní špičky sestřihneme přebytečné švové přídavky, u horního zářezu švové přídavky nastřihneme až téměř ke švu. Křídla otočíme na líc, srovnáme obrys, přežehlíme a ručně skrytým stehem sešijeme otvor na otočení. Dozdobíme prošitím a korálky podle fotografií a své fantazie.
Díly na tělo anděla položíme na sebe lícem dovnitř a sešijeme po obvodě jako křídla. Otvor na otočení necháme v horní rovné části u budoucího krku. Odstřihneme přebytečné švové přídavky u rohů sukýnky, otočíme na líc, lehce vycpeme a otvor začistíme v ruce skrytým stehem.
Stužku na poutko přehneme napůl a volné konce svážeme na uzel; uzel pevně přišijeme ke špičce těla, která tvoří krk anděla.
Vystřihneme dvě kolečka o průměru 11 cm ze světlé látky. Po obvodě je zahneme o 1 cm do rubu a v kraji přehybu prostehujeme asi půlcentimetrovými stehy pevnou nití. Zatáhneme za nit, vytvarujeme řasená kolečka a nit zapošijeme.
K rubové hladké části jednoho kolečka přišijeme krček s napojeným poutkem. Přiložíme druhé kolečko s korálkem, kterým místo začistíme. Kolečka sešijeme po obvodě skrytým stehem, hlavičku dozdobíme výšivkou.
Na střed zadního dílu přišijeme skrytým stehem ve středovém švu srdíčko křídel.