Smogová situace nastává v případě, že je vysoká koncentrace polétavého prachu po dobu delší než 24 hodin. Což je momentální situace v posledních dnech v celém Moravskoslezském kraji. Týká se hlavně lidí s chronickými dýchacími potížemi, těch je v ČR odhadováno na 700 000 až 800 000. Pobyt venku by měli omezit také lidé se srdečním onemocněním, či starší lidé a děti.
 
Ročně zemře na chronickou obstrukční plicní nemoc až 1700 pacientů
Vysoké procento prachu v ovzduší ničí plíce a srdce. Smog s velkým množstvím popílku snadno putuje prostřednictvím škodlivých plynů do nitra plic.  U pacientů s chronickými záněty dýchacích cest tak dochází ke zhoršování jejich stavu. Lidé si většinou stěžují na zhoršené dýchání, pálení očí a na pocity spojené s úzkostí. Smog má výrazný vliv i na sníženou obranyschopnost organismu.
 
Astmatici, alergici, malé dětí a starší lidé by měli v době smogu omezit:
- vycházení - zvláště v době mezi 6-10 hodinou a 16-20 hodinou
- zbytečné větrání – větrat krátce a intenzivně
- fyzickou námahu
 
Základem úspěšné léčby je prevence. Spolu se správnou léčbou dokáže výrazně zlepšit kvalitu astmatikova života. Základní opatření by měla být učiněna už v nejmladším dětském věku, ba dokonce již před narozením dítěte. Tato opatření mohou ovlivnit vývoj imunitního systému dítěte a zabránit tak vzniku onemocnění. Mezi nejdůležitější zásady v těhotenství patří nekouřit a v posledních 3 měsících se snažit vyhýbat kontaktu s rizikovými faktory. Po narození by se dítě především nemělo dostávat do styku s cigaretovým kouřem a mělo by se dbát, aby žilo v bezprašném prostředí. Protiprachový režim spočívá v odstranění takových věcí, které v domácnosti lapají prach. Mezi tzv. lapače prachu patří zejména závěsy, záclony, koberce a čalouněný nábytek.
 

Základem je prevence
Nedostatečná léčba astmatu může mít i smrtelné následky. To je alarmující i kvůli zjištění, že až 200 tisíc lidí ani neví o tom, že astmatem trpí. Astma je nutné včas diagnostikovat a léčit, zejména také proto, že nejohroženější skupinou jsou děti. U dětí se prevalence astmatu odhaduje mezi 10 - 12 %.
„Pokud je astma pod kontrolou, je nemocný schopen vést plnohodnotný život. Jako prevenci doporučuji celoživotní zdravý životní styl, pohyb a redukci hmotnosti u obézních osob. A samozřejmě také nekuřáctví,“ říká profesor Petr Pohunek, ředitel České iniciativy pro astma a dodává: „moderní léky a především podchycení nemoci včas vedlo k tomu, že se snížil počet lidí, kteří na astma umírají.“
 
Inhalace patří k  moderním směrům, která přináší efektivní a účinnou úlevu.
Pravidelné inhalování jednou denně po dobu 10 - 15 minut pomáhá předcházet nemocem a dýchacím potížím. „Při potížích doporučuji zvlhčování sliznice aerosolovou terapií pomocí kompresorových inhalátorů (např. Omron). Mohou pomoci i při virových respiračních nemocech, při alergických příznacích z horních cest dýchacích nebo některých zánětech. Účinky inhalace nastupují rychle a mohou pomáhat dětem i dospělým. Zvlhčená sliznice dokáže lépe odstraňovat usazené alergeny či nečistoty. Inhalace je šetrný způsob prevence a léčby mnoha nemocí. Urychluje často léčbu běžných respiračních infekcí a snižuje tak riziko případných komplikací“ vysvětluje Prof. MUDr. Petr Pohunek.
Na rozdíl od celkového podávání léků ústy, které ovlivňují celý organismus, umožňuje inhalace využití léčebného efektu jen v dýchacích cestách, tedy přesně tam, kde je to třeba.
Pravidelné inhalování slouží jako účinná léčba i prevence celé řady respiračních onemocnění. Používání inhalátoru při prvních příznacích nachlazení zabrání propuknutí onemocnění do těžšího stadia a tím sníží i riziko nezbytnosti nasazení antibiotik.
Omron přichází s novinkou - kompresorovým inhalátorem pro cílenou léčbu dýchacích cest. Jedná se o další generaci inhalátorů, která přináší nejucelenější léčbu jak pro astmatiky, tak i pro ty které často trápí problémy s dýchacími cestami. Inhalátor OMRON A3 Complete nabízí jedinečnou technologii, kdy je možné vybrat ze tří stupňů rozprašování léčiva a tím určit, zda budeme léčit horní, střední nebo dolní dýchací cesty.
Ve kterých obdobích roku je vhodné inhalovat, to záleží na druhu vašich potíží, při kterých je možné zvýšit počet inhalací na dvě až tři denně. 
  • častá nemocnost a sklony k infekcím dýchacích cest: od podzimu do jara, minimálně v obdobích různých epidemií
  • alergie na pyly či plísně: po celé období kvetení „vašeho“ alergenu
  • alergie na roztoče či zvířata: potíže se obvykle zhoršují v topné sezoně, lze inhalovat i celoročně
  • astma a jiné chronické plicní choroby: celoročně
 
Najdete v lékárnách a zdravotnických prodejnách za doporučenou MOC 1 440,- Kč.
 
Více informací naleznete na stránkách www.inhalator.cz