Žakárové pletací vzory: 
                      Techniky pletení - 8 projektů - 100 vzorů

                                        Jaroslava Dovcová
 
Další titul z edice Klubko nápadů je věnován pletení, konkrétně žakárovým vzorům.
 
Žakárová pletenina se vytváří střídáním minimálně dvou barev v jedné řadě. U vícebarevného pletení se dále můžete setkat ještě s názvy norské nebo  skandinávské vzory a v poslední době se i u nás často objevuje označení fair isle.
Ať už je název jakýkoli, jedná se po technické stránce v podstatě u všech o barevné vyplétání.

  • Tato technika je naprosto nadčasová, ale jelikož působí poměrně pracně a v dnešní hektické době je trend všechno mít co nejrychleji hotové, tak byla poslední dobou trochu opomíjena, avšak momentálně prožívá obrovskou celosvětovou renesanci.
  • Této techniky se pletařky většinou obávají, neboť působí složitě a bojí se, že se do těch všech přízí zamotají. Ale ono to není vůbec tak složité, jak se zdá. Stačí znát pár pravidel a brzy zjistíte, jak zábavné je barevné pletení.
  • V  knížce si nejprve osvěžíte všechny důležité základy pletení a pak se naučíte jak na pletení vícebarevné, osvojíte si, jak příze vést, měnit, křížit… V další části knihy najdete stovku vzorů rozdělenou tematicky do několika částí. Při práci můžete využít jak kreslené předlohy, tak slovní popisy. Každý vzor je popsán pro pletení v řadách tam a zpět i pro pletení v kruhových řadách, které u žakárových vzorů volíme co nejčastěji. 
  • Vzory jsou proloženy několika projekty, kterými se můžete nechat inspirovat při vytváření svých vlastních originálních výrobků.Na 3 výherce čeká výhra v podobě knihy
Žakárové pletací vzory

Soutěžní otázka:
V jaké edici knížka Źakárové pletací vzory vyšla?

a) Ruční práce
b) Klubko nápadů
c) Barevné pletení
 

 

Heslo: KNIHA
 
Odpověď na soutěžní otázku pod heslem KNIHA pošlete na redakce@ona-vi.cz do 15. 5. 2018.

----------------------------------------------------------------------------
SOUTĚŽ UKONČENA
Výherci:
M.Smetanová - Vranovice
D.Hroudná - Klobouky u Brna
I. Zibritová - Banská Bystrica