Šití

Květiny pro radost

Srdcovka, tulipán, růže – na stole pohromadě a po celý rok mohou být v podobě prostírání. Barvy látek ladí s barvami na fotografi-ích, jsou tlumené, nenápadné a neruší krásu květin.
Připravila: Květa Sudová
Foto: Radek Hensley

Materiál
Na 3 kusy prostírání o rozměrech 32 x 41 cm potřebujeme 40 cm růžové látky s bílým potiskem šíře 140 cm, přířez 50 x 50 cm světle šedé s potiskem hrubého plátna, po 10 cm z celé šíře látky dvou sytě růžových látek na rámečky fotografií a lemo-vání prostírek. Na dokončení výrobků celkem 40 cm šíře 150 cm světlého plátna do rubu a silnějšího termolínu dovnitř pro-stírání. Návod počítá s běžnými švovými přídavky 7 mm široký-mi.

Vyžehlíme obrázky s květinami, nejlépe šetrně po rubu nebo přes papír na pečení.
Ostatní připravené látky dobře vysrážíme napařovací žehličkou.
Ze sytě růžových látek nařežeme po 1 pruhu šíře 3,5 cm na rámování obrázků a po jednom pruhu šíře 4,5 cm na závěrečné olemování.
Z šedé látky uřízneme obdélníky 32 x 21 cm a 17×21 cm, ze zbytku šedé látky nařežeme 4 lemovací pruhy 4,5 cm široké.
Ze světle růžové látky s potiskem uřízneme dva obdélníky 32 x 21 cm a dva 17 x 21 cm a dva pruhy šíře 4,5 cm z celé šíře látky na olemování výrobků.
Nejprve připravíme obrázky – orámujeme je sytě růžovými látkami: tulipány světlejší mramorovanou, růže tmavší jednobarevnou, srd-covky kombinací obou látek. Postupujeme tak, že proužky položíme lícem na líc fotografie nejprve ke dvěma kratším stranám, přišije-me je na šířku patky, šev rozevřeme a sežehlíme směrem ven z ob-rázku přes papír na pečení. Přečnívající konce seřízneme do roviny s obrázkem. Pak přiložíme pruhy látek lícem k líci k delším stra-nám obrázku a přišijeme na šířku patky, švy rozevřeme, sežehlíme a pokračujeme jako v předchozím kroku.
K delším stranám ušitých dílů s květinami přišijeme delšími stra-nami na šířku patky připravené malé obdélníky. K tulipánům šedý obdélník, k srdcovkám a růžím světle růžové obdélníky s bílým po-tiskem. Švy sežehlíme pod tmavý rámovací proužek květin, seřízneme případné nerovnosti v krajích sešitých dílů.
Zprava k sešitým menším obdélníkům přišijeme podobně obdélníky velké, švy sežehlíme pod větší obdélník, při žehlení z líce obrá-zek chráníme papírem na pečení před náhodným poškozením žehličkou.
Hotové lícové strany prostírek podložíme termolínem a světlým plátnem, oboje nastřihneme asi o 2 cm větší než lícová část. Vrst-vy slepíme dočasným lepidlem na textil ve spreji.
Jednoduché prostírání prošíváme jednoduše – v rámování obrázků a čtyřmi linkami vzdálenými 3 cm od sebe ve zbylém volném prostoru. Způsob prošití je vidět na fotografiích.
Prošité výrobky seřízeneme na krajích podle lícové části a olemu-jeme připravenými proužky širokými 4,5 cm.
Prostírání s tulipány lemujeme světle růžovou s potiskem, srdcovky kombinací šedé a mramorované růžové, růže kombinací šedé a sytě růžové.
Postupujeme tak, že našijeme proužky lícem na líc ke dvěma kratším stranám, švy rozevřeme a sežehlíme. Otočíme do rubu, dvakrát zah-neme a znovu sežehlíme. Z lícové strany prošijeme těsně vedle švu lemování. Přečnívající konce přišitého lemu odstřihneme. Olemujeme zbylé delší strany, při prvním švu na obou krajích proužku pone-cháme 0,5 cm přesah na švové přídavky v rozích lemování. Nejprve vypracujeme ručně rohy lemů zahnuté dovnitř. Lemovací pruhy zahne-me dvakrát dospod, záhyb sežehlíme a z líce prošijeme těsně vedle švu.
Hotové prostírky vyžehlíme, obrázky opět chráníme papírem na peče-ní.