Novinky

Patero osvědčených rad, jak méně stonat a navíc potěšit svůj rozpočet

I když může svět vypadat jako notně komplikované místo, ne vše musí být nutně „věda“. Pojďme se společně podívat na zdánlivě jednoduché, ale zato účinné rady, jak se o sebe a své děti postarat co nejlépe.

 

1. Chlad není nepřítel
Jak praví oblíbené lidové rčení, hlavní je klid a nohy v teple. Pokud tuto poučku převedeme do současné odborné hantýrky, je jasné, že doporučení zní vyhýbat se stresu a chránit končetiny před prochladnutím. Ale pozor na přetápění! Tělo se paradoxně lépe vypořádá s trochu chladnějším prostředím než s velkými teplotními výkyvy, myslete nato proto při nastavování termostatu. Pokud zvolíte vhodné oblečení a především vhodnou obuv, teplota v místnosti by měla stačit kolem 20 stupňů. Citelný rozdíl uvidíte na účtu za topení a vyhnete se tak teplotnímu šoku, který by vás jinak čekal pokaždé, když se vydáte ven ze své vyhřáté bubliny.

 

2. Zakročte v pravý čas
Pokud se během dne ozve škrábání či bolest v krku, neleňte a začněte konat. Teplá voda se solí je okamžitě dostupná pomůcka, kterou si párkrát vykloktejte. Sůl rozpouští povlak, který jinak chrání mikroorganismy, a několik řádných vykloktání pomůže jejich šíření zarazit. Kloktání solným roztokem hravě zvládnou i děti a celá léčba vás tak při včasném zahájení vyjde na pár halířů. Dalším vhodným krokem je dostatek odpočinku a především kvalitního nočního spánku. Zkrátka dovolte tělu, aby se s infekcí vypořádalo přírodní a efektivní cestou.

 

3. Hydratujte se
Správný pitný režim je naprosto klíčový, jelikož zvlhčené sliznice jsou schopné lépe odolávat náporu mikroorganismů. Hydratovat byste se měli chytře, každou půlhodinku vypijte sklenku vody či hrnek bylinného čaje, i když nemáte zrovna velkou žízeň. Vaše tělo si bude libovat. Lásku k pitnému režimu je též třeba vštípit ratolestem, nejlepší je, pokud je naučíte odmalička pít nápoje neslazené.

 

4. Zvlhčujte
Stejně jako je třeba hydratovat se zevnitř, je třeba dbát i na zvlhčování dýchacích cest, a to zvláště v topné sezóně. Šetrnou a účinnou formou prevence infekcí dýchacích cest je inhalace. Vyšetřete si každý den i s dětmi patnáct minut před spaním a nechte působit blahodárné minerály (například Vincentky) na sliznice vašich dýchacích cest. Vdechování léčivého aerosolu pomáhá předejít vážnějším komplikacím, které v některých případech mohou znamenat i předepsaná antibiotika či dny na nemocenské. „Nejen pro děti, ale i pro dospělé je inhalování účinnější, pohodlnější, příjemnější a bezpečnější způsob uvolňování dýchacích cest, než pomocí sprejů nebo s ručníkem přes hlavu nad hrncem,“ dodává Šimon Peter, odborník značky Omron. Vybrat si ten nejvhodnější inhalátor vám pomůže webová stránka www.inhalator.cz.

 

5. Čistota – půl zdraví
Není nutné žít ve sterilním prostředí, dbát ale na správné hygienické návyky se opravdu vyplatí. A opět, nejde o nic světoborného. Naučte děti si pravidelně mýt ruce mýdlem a vodou (její teplota není důležitá, jde o mechanické odstranění okem neviditelných mikroorganismů). Klíčový je důsledný přístup, při každém poctivém mytí rukou byste si měli zvládnout v duchu zazpívat „Happy Birthday“. 🙂