Novinky

15.ročník PPM QUILT SHOW BRNO

Umělecká textilní tvorba opět v Brně

21. až 23. dubna 2023 se na brněnském výstavišti podruhé představí renomovaná mezinárodní textilní výstava PPM QUILT SHOW BRNO. Celkově se však jedná už o patnáctý ročník setkání příznivců quiltu a patchworku

Pavilon E ve svých rozsáhlých prostorách představí to nejlepší ze světové, evropské i české textilní tvorby. I letos mohou návštěvníci obdivovat přes 20 galerií jednotlivců i autorských uskupení. Téměř 650 prací – od klasického patchworku po moderní nástěnné obrazy a autorské art quilty. Mnoho z nich bylo vytvořeno právě pro tuto výstavu a po své brněnské premiéře bude dále propůjčeno na další výstavy po celé Evropě.

Vystavené originály, osobní přítomnost tvůrců a možnost setkání s nimi vytvářejí pro návštěvníky optimální mix inspirace a kreativity. V rámci PPM QUILT SHOW BRNO se mohou zájemci zúčastnit i workshopů s renomovanými zahraničními lektory, kromě textilních technik si mohou poprvé vyzkoušet i tiskařskou dílnu. Velkou plochu zaberou opět obchody specializované na různé textilní a výtvarné techniky. Největší nabídka šicí, žehlicí techniky a látek i pestrý doplňkový sortiment – vše soustředěné na jednom místě – jsou magnetem pro návštěvníky.

Světovou tvorbu v Brně opět představí sdružení SAQA s inovativní kolekcí Wide Horizons VIII a oblast Evropa a Blízký východ. Mezinárodní je i soutěžní kolekce francouzské výstavy EPM Byla jednou jedna nit. Soubor Kýč a umění je diskutabilní polemikou o autorské proměně dřívějších typicky kýčových motivů v umělecká díla.

Lotyšská autorka Elina Lusis Grinberga přiveze v Evropě velmi ceněnou kolekci Nitě. Korejské Pojagi představí jeho francouzská propagátorka Maryse Allard. Tři německé autorky s velmi rozdílnou tvorbou zaujmou svými inovativním přístupem: Velkoformátové grafické kompozice paní Elke Klein, moderní quilty s ojedinělou kvalitou quiltování předvede Birgit Schüller a řasené a vrstvené práce nabídne Anke Pradel Schönknecht. Návštěvníci po covidovém posunu uvidí i úžasné shibori krajiny švýcarské autorky Elisabeth Nacenta de la Croix.

Poprvé v historii PPM předvede svou samostatnou kolekci i rakouská autorka Gerlinde Merl. Mezinárodní spolupráce stojí nečekaně i za unikátní kolekcí z afrických brokátů firmy VEBA Broumov. Sponzorované balíčky látek si rozebraly autorky z Česka a Německa a Afrika v jejich podání bude průřezem všech soudobých textilních technik.

Speciální prostor dostane letos tvorba z Polska. Hvězdou české klasiky je pro rok 2023 Monika Tilschová. Světovou premiéru bude mít nová galerie skupiny AQH Kameny sponzorovaná firmou Preciosa. Vlastní galerii a souhrn své tvorby nabídne Renata Edlmanová, své nové quilty představí i Romana Černá. Klubovým projektem Patch Fanynek je kolekce Okna synagog.

Mezinárodní soutěžní kolekce na téma ENERGIE a SVATEBNÍ PRSTENY bude posuzovat odborná porota. Návštěvníci uvidí i další české a mezinárodní quilty.

PPM již tradičně věnuje prostor charitativním projektům. Letošní ročník seznámí návštěvníky s projektem Německo-afgánské iniciativy. Malé vyšívané čtverce, které autorky quiltů zakoupily na podporu afgánských žen, jsou zakomponovány do drobných textilních prací. Výstava PPM se k projektu připojuje již po několikáté.