Novinky

BRNO PATCHWORK MEETING

19.–21. 4. 2024

16. mezinárodní kreativní a textilní výstava

Na jedinečné textilní výstavě Brno Patchwork Meeting 2024 se představí téměř 700 quiltů. Mnoho z nich ve světové premiéře

Od 19. do 21. dubna 2024 se v Brně setkají nejlepší mezinárodní textilní autorky na největší výstavě uměleckého textilu ve střední a východní Evropě. Pavilon E brněnského výstaviště představí ve svých rozsáhlých prostorách více než 20 galerií jednotlivců i autorských uskupení. Letos poprvé pod názvem Brno Patchwork Meeting (BPM), předchozí ročníky se konaly pod názvem PPM Quilt Show Brno.

„Návštěvníci si detailně prohlédnou téměř 700 quiltů od více než 300 autorek z celého světa v celé škále současné textilní tvorby – od klasického patchworku po moderní nástěnné obrazy a autorské art quilty. Mnoho z nich bylo vytvořeno právě pro tuto výstavu a po své brněnské premiéře bude dále propůjčeno na další výstavy po celé Evropě,“ uvedla Jana Štěrbová, kurátorka veletrhu. V rámci BPM se mohou návštěvníci zúčastnit i workshopů s renomovanými zahraničními i českými lektory, kromě textilních technik si mohou zájemci vyzkoušet tiskařskou dílnu i digitální tisk. Velkou plochu zaberou opět obchody specializované na různé textilní a výtvarné techniky. Největší nabídka šicí, žehlící techniky a látek i pestrý doplňkový sortiment – vše soustředěné jednou za rok na jednom místě je magnetem pro návštěvníky. Vystavené originály, osobní přítomnost tvůrců a možnost setkání s nimi vytvářejí pro návštěvníky optimální mix inspirace a kreativity.

Sdružení SAQA bylo letos pozváno s celosvětovou kolekcí Minimalismus. Mezinárodní je i soutěžní kolekce francouzské výstavy EPM Kmeny. Současná německá tvorba je zastoupena ve výběru Od tradice k moderně XIII i autorskými kolekcemi Christine Bünning, Isabelly Wiessler a Heide Ulbrecht. Mezinárodní spolupráce stojí za kolekcí 20 Perspektiv. Velmi atraktivní soubor moderních quiltů přiveze nizozemské uskupení Colorminds i jejich krajanka Hilde van Schaardenburg se svými novými díly a textilními kreacemi. Beatrice Bouche z Francie představí propojení quiltu a malby. Několikanásobná vítězka soutěží PPM/BPM Sylwie Ignatowska z Polska nabídne svoji ucelenou galerii. Hostující zemí je v roce 2024 Rakousko se 2 výběrovými kolekcemi členek rakouské gildy. Hvězdou české klasiky je pro rok 2024 paní Marcela Kočířová. České autorky – Eva Bovoli s průřezem tvorby a Irena Zemanová s galerií Wabi Sabi spolu s Ecoprintem Věry Englichové nabídnou inovativní možnosti a moderní techniky. Bohemia patchwork klub vystaví kolekce Podzim a Baroko.

Mezinárodní soutěžní kolekce na téma BEZ ODPADU a SCRAP bude posuzovat odborná porota. Návštěvníci uvidí i individuální české a mezinárodní quilty. Mimořádný dosah má soubor kurátorky Ann Hill na téma Alzheimer a quilt s návaznou přednáškou.

BPM již tradičně věnuje prostor charitativním projektům. Letošní ročník se ve spolupráci s Bohemia patchwork klubem zaměřuje na polštářky pro Hospic sv. Alžběty v Brně, členky darují více než 50 kusů s motivy podzimu. Součástí bude i Dobročinný bazar Debra ve spolupráci s Corpus delicious, jehož výtěžek z prodeje oblečení, kosmetiky, bižuterie i sladkostí a zmrzliny Campani gelato bude v neděli 21. 4. v 15 hodin věnován organizaci Debra pomáhající lidem s nemocí motýlích křídel.

Brno Patchwork Meeting patří mezi světově nejnavštěvovanější textilní výstavy, v rámci Evropy se řadí na 4. místo. Ročník 2024 je dalším v brněnském působišti se stále se zvětšujícím rozsahem v regionu.

www.bvv.cz/bpm