Pletení a háčkování

Doplňky na zimu

K chladnému počasí neodmyslitelně patří zimní doplňky, možná si v nich někdy připadáte trochu neohrabaně, ale věřte, jak teplota spadne pod nulu, tak na předsudky rázem zapomenete. Neměla by vám chybět slušivá čepice a stylové rukavice.
Foto: Marie Votavová

 

Materiál na čepici a rukavice
2 klubka melírované příze (100 g = 100 m)
krátké jehlice č. 6

Vzory
I. pružný vzor 1/1 – 1 oko hladce, 1 oko obrace
II. lícový žerzej – líc hladce, rub obrace, pokud pleteme v kruhových řadách pleteme hladce
III. copánkový vzor s křížením vpravo na 7 ok – lícové řady pleteme podle rozkresu, rubové jak se oka jeví, při pletení kruhových řad pleteme sudé řady, jak se oka jeví, pleteme 1. – 47. řadu

 

Rukavice
Na krátké jehlice si nahodíme 24 ok a pleteme v kruhových řadách vzorem I 23 řad (= 11 cm), další řadu přepleteme hladce, ale rovnoměrně přidáme v řadě 6 ok, tzn., že za každým 4. okem nahodíme 1 oko smyčkou (máme 30 ok). Nahazujeme oko smyčkou, tak nám v pletenině nevznikne dírka. Nad lemem pleteme s rozdělením ok do vzorů: 4 oka vzorem II, 7 ok vzorem III, 15 ok vzorem II. S tímto rozdělením pokračujeme v kruhových řadách 6,5 cm od lemu, kde budeme plést 5 cm jako na přímých jehlicích tedy tam a zpět. Nezapomeneme vypracovat ve středu copánek, nad copánkem pleteme hladce.
Dále pokračujeme opět v kruhových řadách a ve výši 17 cm od lemu začneme tvarovat zkosení – pleteme takto 1. ř.: 2 oka spleteme hladce, 11 ok hladce, 2 oka spleteme hladce přetažením (1 oko sejmeme, 1 oko hladce a sejmuté oko přes ně přetáhneme), 2 oka spleteme hladce, 11 ok hladce, 2 oka spleteme hladce přetažením (máme 26 ok), 2. ř.: 2 oka spleteme hladce, 9 ok hladce, 2 oka spleteme hladce přetažením, 2 oka spleteme hladce, 9 ok hladce, 2 oka spleteme hladce přetažením (máme 22 ok), 3. ř.: 2 oka spleteme hladce, 7 ok hladce, 2 oka spleteme hladce přetažením, 2 oka spleteme hladce, 7 ok hladce, 2 oka spleteme hladce přetažením (máme 18 ok). Oka si otočíme na rub, položíme po 9 okách naproti sobě a navzájem spleteme.
Palec – nahodíme ve středu otvoru 3 oka (1 oko nahodíme z příčné nitě, 1 oko nahodíme přímo ve středu nad otvorem pro palec (toto oko si označíme), další oko nahodíme z příčné nitě, otočíme na líc a přepleteme oka obrace a za kraj otvoru vpíchneme z líce na rub a nahodíme oko, otočíme na líc, přepleteme hladce, tak to postupujeme pokud nemáme celý rozparek pro palec (máme 14 ok) a pleteme v kruhových řadách 2,5 cm rovně a nyní palec tvarujeme zužujeme, jsme nad označeným (středovým okem rozparku pro palec). 1. ř.: 2 oka spleteme hladce, 3 oka hladce, 2 oka spleteme přetažením, 2 oka spleteme hladce, 3 oka hladce, 2 oka spleteme hladce přetažením (máme 10 ok), 2. ř.: 2 oka spleteme hladce, 1 oko hladce, 2 oka spleteme hladce přetažením, 2 oka spleteme hladce, 1 oko hladce, 2 oka spleteme přetažením. Oka si přendáme na zavírací špendlík a protáhneme do rubu. Oka si položíme naproti sobě a uzavřeme spletením. Konce příze zapošijeme.

Druhou rukavice pleteme zrcadlově.

Čepice

Obvod

54 cm

Na kruhovou nebo pomocné jehlice nahodíme 60 ok a pleteme vzorem I 5 cm vysoký lem. Nad lemem pleteme v kruhových řadách *2 řady hladce, 2 řady obrace*, postup od * k * opakujeme ještě 2x. Dále pokračujeme takto: ** 2 řady hladce, 2 řady obrace – pleteme pouze na 30 okách (tam a zpět), 2 řady hladce – pleteme pouze na 30 okách (tam a zpět), 2 řady obrace pleteme na všech okách. Vytváříme tak hezké zkosení a konec čepice vyjde na zátylku. Postup od ** opakujeme ještě 6x. Dále pleteme kruhové řady 2 hladce, 2 obrace. Při pletení hladkých řad vždy 2 oka spleteme hladce, dokud nezbude 10 ok, kterými provlékneme přízi, utáhneme a konce zapošijeme do rubu.