Recepty

Hrnkový čokoládový dortík s majonézou

Velikonoce letos jsou za krátko, a tak už můžete přemýšlet, jaké tradiční pokrmy nachystat na stůl. Co takhle rodinu překvapit tím, že jim nabídnete výborný čokoládový dortík, a poté prozradíte, že je v něm majonéza? Péct s majonézou je totiž skvělý trik pro vláčnější pečivo.

Přestože jsme zvyklí tuto surovinu přidávat hlavně ke slaným pokrmům, ingredience, které majonéza obsahuje, běžně při pečení používáme. Jedná se o vajíčka, či olej. Díky tomu si dobře rozumí s čokoládou, proto přikládáme recept na zmiňovaný čokoládový dortík. Zelenina v dezertu zní taky zvláštně, ale mrkev už spoustu z nás přesvědčila, že i v dortech je její místo. Nejen, že dodá těstu hezkou barvu a chuť, ale zvlhčuje jinak suchá těsta. Vyzkoušejte proto i výborné mrkvové cupcaky s krémem. Pokud vaše děti zeleninu odmítají, ve formě dortíku ji určitě neodřeknou, obzvlášť pokud jim povíte, že by takový mrkvový dortík snědl i velikonoční zajíček.

Suroviny na těsto:

2 hrnky hladké mouky

1 hrnek cukru krupice

¼ hrnku holandského kakaa

2 lžičky Kypřicího prášku do pečiva Vitana

1 sklenice (225 ml) Majonézy Vitana

1 ks Vanilkový cukr Vitana

1 hrnek vody

Suroviny na krém:

1 hrnek másla v pokojové teplotě

½ hrnku holandského kakaa

1 ks Vanilkový cukr Vitana

2 hrnky cukru moučka

½ hrnku mléka, popřípadě více dle potřeby

Předehřejeme si troubu na 180 °C. Obdélníkovou formu o velikosti zhruba 25 cm vymažeme a vysypeme moukou. Ve velké misce smícháme prosátou mouku, kakao, cukr a prášek do pečiva. Ve střední misce šlehací metlou spojíme majonézu, vanilkový cukr a vodu v jemnou tekutinu. Tekutou směs pomalu přidáváme do suché směsi a mícháme, dokud nevznikne hladké středně tekuté těsto. Těsto vlijeme do formy a dáme péct. Pečeme zhruba 30 minut. Pomocí špejle se ujistíme, že je těsto dostatečně propečené. Pokud je suchá, můžeme vytáhnout z trouby. Korpus musíme nechat vychladnout. Krém připravíme tak, že máslo, cukr a kakao vyšleháme do pevného krému a postupně přidáváme mléko. Krém natřeme na vychladlý korpus a nakrájíme na řezy.