Novinky

Jak si čistit zuby s rovnátky?

Čištění zubů je velice důležité pro zdraví ústní dutiny, to je naprosto bez debat. Když však máte rovnátka, je ještě důležitější. Nedostatečná zubní hygiena během nošení rovnátek totiž může způsobit velké nepříjemnosti. Podívejte se, jak při čištění zubů postupovat, aby vám na konci zbyl krásný úsměv a ne oči pro pláč.

Přístupy k čištění zubů s rovnátky se liší podle toho, jaký typ rovnátek nosíte. S některými druhy rovnátek je čištění zubů komplikovanější. V každém případě byste měli dbát na důkladné čištění mezizubních prostorů, v opačném případě by vám zapáchalo z úst a následně by mohlo dojít až ke krvácení dásní.

Zuby byste si měli opravdu důkladně čistit po každém jídle, jedině tak předejdete nepříjemnostem. Vždy byste tedy měli s sebou nosit kartáček, pastu, zubní nit a ústní vodu.

Fixní rovnátka
Pokud budete pravidelně odstraňovat ze zubů zubní povlak, předejdete tak onemocnění zubů a okolních tkání. Kdybyste to nedělali, mohlo by dojít ke vzniku zánětu dásní, který se projevuje zduřením a krvácením. Dalšími komplikacemi je odvápnění skloviny a následný vznik zubního kazu.

Zámečky a drátky, které fixní rovnátka tvoří, vám znesnadní přístup k zubům. S běžným kartáčkem byste příliš neuspěli, proto je potřeba si pořídit speciální zubní kartáček určený pro péči o rovnátka. Každý den tedy začněte řádným vyčištěním zubů, tím také každý den také skončete. Během dne si zuby po každém jídle vyčistěte alespoň kartáčkem namočeným ve vodě.

Během nošení rovnátek je důležité docházet na pravidelné kontroly k ortodontistovi a také na dentální hygienu, kde vám poradí, jak se o zuby správně starat. Po ukončení léčby vám také pomohou s odstraněním případných skvrn, které na zubech zanechávají zámečky.

Vedle zdravotního hlediska je důležité i estetické hledisko, pravidelným čištěním odstraníte zbytky jídla uvíznuté za rovnátky. Při nošení fixních rovnátek musíte také počítat s tím, že některé pochoutky si budete muset odpustit, týká se to především křupavých potravin, tvrdých bonbonů nebo například špenátu či oříšků.

Neviditelná rovnátka Invisalign
I s neviditelnými rovnátky si budete muset zuby čistit po každém jídle, to vám nikdo neodpustí. Snazší však bude proces čištění, protože vám na zubech nebudou překážet zámečky a drátky. Fólie však těsně přiléhají na zuby, proto je potřeba, aby byly opravdu čisté a zabránilo se tak tvorbě bakterií.

Abyste měli jistotu, že máte zuby opravdu čisté, můžete použít speciální tabletu, která po rozkousání ukáže, kde zůstal plak.

Zuby si můžete čistit stejně, jako když rovnátka nenosíte. To však může být kámen úrazu, pokud nemáte správné návyky. Abyste měli jistotu, že se o zuby správně staráte, měli byste si nechat poradit od svého lékaře nebo zubního hygienisty.

Kromě zubů je potřeba čistit také rovnátka. Před každým nasazením rovnátka oplachujte vlažnou vodou, to si zvykněte udělat i po vyjmutí rovnátek z úst, zabráníte tak ulpívání slin na rovnátkách. Pravidelně používejte čisticí krystaly Invisalign nebo jiné speciální čisticí tablety. Zabráníte tak usazování plaku a bakterií.

Velkou výhodou neviditelných rovnátek je vedle snadného čištění zubů také fakt, že se nemusíte omezovat v jídle ani pití. Můžete jíst všechny svá oblíbená jídla bez ohledu na to, jestli jsou tvrdá, křupavá nebo sladká. Jen nesmíte zapomenout si před jídlem rovnátka vyndat, po jídle si pořádně zuby vyčistit a rovnátka zase nasadit.