Pletení a háčkování

Kohoutek

Hračka niky nezklame a ladící s oblečením bude už jen třešničkou na dortu originálního dárku pro holčičku. Každé dítě musí mít svoji oblíbenou měkkou hračku na hraní i mazlení.
Připravila: Věra Brusnická
Foto: Radek Hensley, www.yesphoto.cz
Děkujeme firmě Látky Mráz, www.dumlatek.cz a firmě VSV s.r.o., www.elian.eu za poskytnutí materiálu na zhotovení hračky.

Materiál
 1 klubko žlutá, khaki příze zn. Scarlet (100% bavlna, 100 g = 290 m)
 1 klubko zelená, červená a růžová příze zn. Elian Klasik (100% akrylik, 50 g = 125), www.elian.eu
 háček č. 2,5 a 3,5
 molitanové kuličky
 bezpečnostní oči
 lepidlo
 řasy
 2 bílé knoflíky
 30 cm/110 cm š. barevná látka s tiskem, www.dumlatek.cz
Použité zkratky: PO – pevné oko, RO – řetízkové oko, KS – krátký sloupek

Díly
A – přední a zadní tělo kohoutka
B – dno

Hlavička – uháčkujeme khaki přízí 3 řetízková oka na háčku č. 2,5, která spojíme pevným okem do kruhu. Dále pokračujeme podle rozkresu I a díl pravidelně rozšiřujeme (rovnoměrně o 6 sloupků v každé řadě). Podle rozkresu háčkujeme 1. – 11. řadu – máme 66 kr. sl. 12. – 24. ř.: spirálové řady kr. sl., nyní díl začneme tvarovat, zužovat, rovnoměrně v každé řadě nepřeháčkujeme 6 kr. sl., zrcadlově tedy ujímáme sloupky tak, jak se přidávají. Díl zužujeme, dokud nemáme ve spirálové řadě 36 kr. sl., pokračujeme 4 řady bez přidávání, tedy háčkujeme kr. sl. Dále opět díl rozšiřujeme, uzavřené sloupky opět nahodíme. V každé řadě rovnoměrně přidáme 6 kr. sl., pracujeme podle rozkresu (viz 7. až. 9. řada) – máme 54 kr. sl. a háčkujeme 14 řad kr. sl. a tělo ukončíme. Přiděláme oči a přilepíme řasy.

Hřebínek
Háčkujeme zelenou přízí na háčku č. 3,5. Uháčkujeme 3 RO, která spojíme PO do kruhu, 6 KS vpíchneme pod RO a PO spojíme začátek a konec. 2. ř.: 1 RO, 2 KS vpichujeme do každého KS předešlé řady (máme 12 KS), 1 PO, 3. ř.: 1 RO, 2 KS do každého 2. KS předešlé řady (máme 18 KS), 1 PO. 4. – 6. ř.: 1 RO, krátké sloupky, 1 PO. Máme první část hřebínku, vypracujeme ještě dva. Všechny tři části si poskládáme vedle sebe a pokračujeme v háčkování po celém obvodě – máme 54 kr. sl. Pokračujeme 3 řady kr. sl. pro zúžení na začátku a v polovině řady sháčkujeme dva krátké sloupky v jeden. Díl vycpeme a přišijeme na hlavičku.

Zobáček
Uháčkujeme ze žluté příze na háčku č. 2,5. 3 řetízková oka spojíme PO do kruhu, 1. ř.: 1 PO, 6 KS vpichujeme pod RO, 1 PO, 2. ř.: 1 RO, vpíchneme 2 KS do každého 3. KS předešlé řady, 1 PO, 3. – 6. ř.: 1 RO, řada KS, 1 PO. Díl vycpeme a přišijeme.

Vole (červená 2x)
Háčkujeme červenou přízí na háčku č. 3,5. Uháčkujeme 3 RO, která spojíme PO do kruhu, 6 KS vpíchneme pod RO a PO spojíme začátek a konec. 2. ř.: 1 RO, 2 KS vpichujeme do každého KS předešlé řady (máme 12 KS), 1 PO, 3. ř.: 1 RO, 2 KS do každého 2. KS předešlé řady (máme 18 KS), 1 PO. 4. – 6. ř.: 1 RO, krátké sloupky, 1 PO, 7. ř.: 1 RO, nepřeháčkujeme každý 3 kr. sl. předešlé řady, máme 12 KS, 1 PO, 8. ř.: 1 RO, nepřeháčkujeme každý 2. kr. sl. předešlé řady, máme 6 KS. Díl ukončíme, vypracujeme druhý a přišijeme na hlavičku.

Křídlo (žlutá 2x)
Háčkujeme žlutou přízí na háčku č. 2,5 a pracujeme stejně jako u hřebínku. Máme tři části. Všechny tři části si poskládáme vedle sebe a pokračujeme v háčkování po celém obvodě. 7. ř.: máme 54 KS, 1 RO, 1. a 3. KS sháčkujeme k sobě, pokračujeme dále 24 KS po jednom KS do každého KS předešlé řady, 3 KS sháčkujeme, 24 KS po jednom KS, 1 PO – máme 50 KS. Takto díl zužujeme v každé řadě, dokud nemáme 6 KS, kterým provlékneme přízi a stáhneme. Vypracujeme stejně i druhé křídlo.

Nohy (2x)
Začneme růžovou přízí a vypracujeme botičky. Uháčkujeme na háčku č. 3,5 10 RO + 1 RO na postup do další řady, 4 KS, 2 polosloupky, 3 dl. sl, 5 dl. do 1. řet. oka a vracíme se zrcadlově zpět. Začátek a konec spojíme pevným okem do kruhu. 1. ř.: 1 RO, 23 KS (vpichujeme po jednom do sloupku př. řady), 1 PO. 2. – 4. ř.: KS, 5. ř.: sháčkujeme v polovině řady 3 KS – máme 20 KS, 6. ř.: sháčkujeme v polovině řady 3 KS – máme 17 KS, 7. ř. ř.: sháčkujeme v polovině řady 3 KS – máme 14 KS, dále pokračujeme červenou přízí ve spirálově řadě 13 cm a díl ukončíme. Během háčkování nožičku vycpeme. Stejně vypracujeme i druhou.

Kanýrek (2x)
Uháčkujeme zelenou přízí 14 RO, která spojíme pevným okem do kruhu. 1. ř.: 1 RO, KS, 1 PO, 2. ř.: 1 RO, 2 KS do každého KS předešlé řady, 1 PO (= 28 KS), 3. ř.: 1 RO, do každého 3. KS předešlé řady vpíchneme 2 KS, 1 PO, 5. – 6. ř.: 1 RO, KS, 1 PO. Kanýrek přišijeme za kraj nožičky.

Dokončení
Z látky si vystřihneme 2x díl A (přední a zadní díl těla) a 1x díl B (dno). Sešijeme boční švy, přišijeme dno a díl pro zadeček. Ponecháme otvor pro tělo nesešitý a díl vycpeme. Kraj otvoru 0,5 cm přehneme do rubu a přišijeme vycpaný díl těla (přišíváme za zadní nit poslední řady). Přišijeme nožičky i s kanýrky. Na přední díl přiháčkujeme lampas pro kalhoty ze zelné příze. Pevným okem 2 cm od středu dílu těla připevníme přízi a háčkujeme 15 KS (vpichujeme za přední oka poslední řady). Háčkujeme řady KS tam a zpět do výše 4 cm. Dále pokračujeme pouze na 3 počátečních okách a 3 končených okách. Vypracujeme šle dle potřeby a přišijeme na zadní díl. Přišijeme knoflíky.