Šití

Modrobílé léto

Motiv květin a modrá barva jsou společné pro tři šité výrobky ke zkrášlení letních dnů. Květiny háčkované, poskládané ze čtverečků látek i jen natištěné na bavlně, modrá v denimu i na bavlněném plátně, vybrat si můžete podle oblíbené techniky i podle časových možností.
Připravila: Květa Sudová
Foto: Radek Hensley, www.yesphoto.cz

Patchworkové prostírání

Podobně jednoduchý jako květy kopretin a sedmikrásek na látkách je i použitý patchworkový vzor. Kombinace tmavomodré a světlé režné připomíná léto u vody, žluté středy květin celek oživí. Vybrali jsme tradiční patchworkový blok s většími díly, aby vynikly potisky látek, větší světlé plochy v pozadí člení větší vzor s písmeny.

Materiál
Na prostírání velké cca 45 x 130 cm (měřeno od špiček), složené ze tří nakoso položených bloků 30 x 30 cm velkých, potřebujete pět přířezů látek 50 x 50 cm takto:
potisk sedmikrásek na tmavomodrém podkladě,
potisk kopretin na tmavomodrém podkladě,
tmavomodrá mramorovaná,
bílé puntíky na světlém podkladě,
bílé noviny na režném podkladě,
dále 50 cm světlého plátna do rubu a tenký vatelín dovnitř výrobku, oboje šíře 140 cm,
hotový širší lemovací proužek dlouhý 2,5 m.

 • Pracujeme s běžnými švovými přídavky 7 mm širokými. Látky dobře vysrážíme napařovací žehličkou, látku do rubu výrobku vypereme a vyžehlíme.
 • Nařežeme potřebné díly takto:
  15 čtverců 11,5 x 11,5 cm z potisku se sedmikráskami,
  4 čtverce 11,5 x 11,5 cm z potisku s kopretinami,
  po šesti čtvercích 13,5 x 13,5 cm z bílého puntíku a tmavomodré mramorované, tyto čtverce nařežeme každý na 4 malé trojúhelníky, vznikne 24 bílých a 24 modrých trojúhelníků,
  čtverec 50 x 50 cm režných novin rozřízneme diagonálně na 4 trojúhelníky na díly mezi bloky, položíme je na sebe a podél jedné kratší strany odřízneme ze všech stejně pruh široký 11,5 cm.
 • Poskládáme připravené díly do tvaru budoucí prostírky. Ověříme tím, že máme připravené všechny potřebné díly a kombinace látek sedí. Doplníme díly nebo prohodíme látky.
 • Sešijeme páry malých trojúhelníků kratšími stranami k sobě, vždy světlý vlevo a tmavý vpravo, švy sežehlíme pod tmavou látku. Dvojice trojúhelníků dále sešijeme do čtverců, potřebujeme celkem 12 čtverců sešitých ze dvou modrých a dvou bílých trojúhelníků, výsledná velikost ušitých čtverců je jako u čtverců s květinami, tj. 11,5 x 11,5 cm.
 • Z připravených čtverců sestavíme tři bloky dle schématu, každý blok má 9 částí. Části sešijeme nejprve do tří pruhů, pak pruhy do čtverce bloku.
 • Na rovné krátké straně čtyř pruhů z režných novin odřízneme 9 cm látky a na místo přišijeme čtverce s kopretinami, pak takto nastavené pruhy přišijeme zpět k velkému trojúhelníku. Sešijeme díly prostírky diagonálně do pruhů a pak do konečného tvaru, vyžehlíme hotový vrchní díl a seřízneme přečnívající kraje velkých režných trojúhelníků.

-Ušitý líc výrobku podložíme tenkým vatelínem a plátnem větším o 2 až 3 cm. Vrstvy slepíme lepidlem na textil ve spreji a sešpendlíme zavíracími špendlíky ve středech čtverců a v režných trojúhelnících mezi bloky.

 • Připravený sendvič prošijeme podle patchworkového vzoru. Po prošití seřízneme přebytečný materiál podšívky a vatování.
 • Kraje olemujeme modrým proužkem. Hotový proužek našíváme ke kraji z líce, začínáme v jedné špičce a končíme ve druhé, v bočních rozích vytvoříme záhyby. Kraje prvního proužku sestřihneme zároveň se špičkami. Proužek zahneme dvakrát dospod a přišijeme k podšívce. Pak podobně olemujeme druhou polovinu výrobku, ale tentokrát v rozích necháme přesahovat proužek o půl centimetru. Přesah založíme dovnitř, v ruce vypracujeme rohy. Proužek zahneme dvakrát dospod a v rubu přišijeme k podšívce.

Děkujeme za zapůjčení prostoru na focení Botanické zahradě hl. města Prahy, www.botanicka.cz.