Šití

Obdélníkový polštářek

Provedený v romantickém duchu, s růžovou girlandou, hrubší krajkou a vlastnoručně vyrobenými střapci v rozích. Rozměrem 30 x 50 cm se hodí k podložení bederní páteře, jako podhlavník, schodový sedák či okenní zarážka.
Připravila: Květa Sudová
Foto: Radek Hensley, www.yesphoto.cz

Tip
Patchworkový vzor z drobných čtverečků zvládnou dobře zkušenější švadlenky, nedokonalé švy začátečníka budou ve výsledku také mít svůj půvab. Vzor pro patchwork vychází ze staré předlohy pro křížkovou výšivku.
Možná se necítíte na přesnou práci s malými čtverečky, pak určitě najdete vhodnou látku s hezkým potiskem, kterým nahradíte patchworkový díl. Luxusní bude potahovka s velkými květy, bavlněné plátno zpevněte podžehlením vlizelínem, aby se pevností podobalo denimu.

Materiál
– nohavici ze starých džínů
– zbytky barevných batik ve čtyřech odstínech zelené a třech odstínech syté růžové, po 20 cm celé šíře tří jemně vzorovaných bílých látek
– 50 x 100 cm velmi jemného jednostranně přižehlovacího vlizelínu, modrou perlovku, metr modré bavlněné krajky, pevný modrý zip dlouhý 40 cm

Patchworkový díl s girlandou

 • Na vlizelín obyčejnou tužkou předkreslíme čtverečkovou síť 5 x 5 cm, do každého předkresleného čtverce přijdou čtyři čtverečky látek.
 • Z látek nařežeme čtverečky velikosti 2,5 x 2,5 cm, položíme je na tác na hromádky podle barev, potřebujeme 10 tmavě, 20 středně a 65 světle růžových, 10 žlutozelených, 20 světle, 50 středně a 40 tmavě zelených, a zbytek různých světlých na pozadí.
 • Na stůl položíme deku, na ni světlou látku (např. plátěné prostěradlo), na ni předkreslený vlizelín lepidlem nahoru.
 • Připravíme předlohu pro výšivku, ukazujeme si pravítkem a vyskládáme ze čtverečků příslušných barev postupně obrázek. Při skládání se držíme předkreslených čar, jsou důležité pro rovné spáry.
  Skládáme po čtvercích asi 25 x 25 cm velkých a hotové plochy postupně opatrně přižehlujeme přes papír na pečení.
 • Hotový obrázek přehýbáme postupně ve svislých spárách a sešíváme najednou celé řady čtverečků nalepených na vlizelínu na šířku úzké patchworkové 6 mm patky, na závěr sežehlíme švy jedním směrem, z rubu přes papír na pečení, pak z líce dožehlíme vzniklé záhyby. Švové přídavky ve spárách mezi čtverečky nastřihneme.
  Sešíváme stejně vodorovné švy, překládáme ve spárách postupně od jednoho kraje k druhému, švové přídavky z předchozího kroku přitom vedou v řadách střídavě nahoru a dolů, aby křížení švů bylo ploché.
  Ušité švy sežehlíme jedním směrem, z rubu přes papír na pečení, pak z líce.
  Zarovnáme okraje ušitého dílu.

Dokončení polštáře
Delší strany patchworku končí řadami bílých čtverečků, na ně položíme a přistehujeme vysráženou bavlněnou krajku. Přišijeme ji ke kraji dílu entlovacím stehem a na zdobném kraji v obloučcích ručně skrytým stehem.
Nohavici kalhot rozstřihneme podél jednoduchého švu, uřízneme díl 32 x 52 cm na záda polštáře a ze zbytku nařežeme proužky 6,5 cm široké na orámování patchworku na předním dílu. Připravené proužky našijeme ke kratším stranám obrázku, švy začistíme entlovacím stehem, délku proužků zarovnáme. Stejně přišijeme proužky k delším stranám.
Položíme díly na sebe, upravíme případně na stejnou velikost, kraje začistíme entlovacím stehem. Na jedné delší straně naměříme délku zipu a sešijeme díly od značek pro zip ke krajům. Všijeme zip a rozepneme ho. Sešpendlíme a sešijeme zbylé tři strany polštáře. Otočíme na líc a v rozích přišijeme střapce.

Střapce z perlovky
Připravíme dvě kartičky tužšího papíru 7,5 cm široké. Omotáme kolem nich perlovou přízi asi 40krát. Na jedné hraně mezi kartičkami rozstřihneme, na druhé svážeme a vytvoříme pevnou smyčku na přišití střapce. Centimetr pod uzlem svazek nití omotáme, uvážeme pevný uzel a jehlou na vlnu konce zatáhneme dovnitř střapce. Třásně zarovnáme. Potřebujeme čtyři střapce.