Pletení a háčkování

Oživte svůj šatník!

Možná vám v hlavě zní: “kabelek není nikdy dost“. Nejlépe mít jich doma hned několik, abychom je mohly kombinovat s mnoha různými outfity.
Připravila: Věra Brusnická
Foto: Radek Hensley, www.yesphoto.cz

Materiál
provázková šedá příze (1 klubko – Stoklasa textilní galanterie)
háček č. 1, 3 a 5
bílá, světle modrá, tmavě modrá a šedá bavlněná příze
45 cm/110 cm š. květová modrobílá bavlněná látka
slabá zelená příze
magnetka

Vzory
I. dno – háčkujeme podle rozkresu, háčkujeme 1. – 6. ř.
II. obloučkový lem – háčkujeme podle rozkresu
III. lísteček – háčkujeme podle rozkresu
IV. kytička – háčkujeme podle rozkresu 1. – 4. ř.

Dno – začneme na 40 řetízkových ok provázkovou přízí na háčku č. 5 a podle rozkresu I vypracujeme z krátkých sloupků dno. Pracujeme v kruzích a díl pravidelně rozšiřujeme.

7. ř.: vypracujeme řadu krátkých sloupků, které vpichujeme za zadní nit, tato řada tvoří hranu. Označíme si barevnou přízí středové oko na bočních stranách. Dále pokračujeme v kruhových řadách kr. sl. v 12. ř. díl z obou bočních stran rozšiřujeme – přidáváme nad označeným okem dna 2x 2 kr. sl. tzn., že do označeného oka vpíchneme 2 kr. sl. a do následujícího také vpíchneme 2 kr. sl. (v jedné řadě tedy přidáme 4 kr. sl.). Přidáváme v 18., 24., 29., 24. ř. V celkové výši 29 cm od hrany dna v místech uch nepřeháčkujeme krátký sloupek, místo něj uháčkujeme řetízkové oko, tak vytvoříme dírku pro provléknutí provázku na ucho. Nezapomeneme je vytvořit, jak na přední, tak na zadní části. Uháčkujeme ještě řadu krátkých sloupků a vypracujeme lem podle vzoru II.
Z barevných přízí uháčkujeme kytičky. Uháčkujeme jednobarevné a dvoubarevné kytičky. Háčkujeme vzorem IV. Háčkujeme na háčku č. 3. Kytičky přišijeme na přední díl tašky.
Ze zelené příze uháčkujeme podle rozkresu III zelené lístečky. Háčkujeme háčkem č. 1. Lístečky přišijeme na tašku.
Ze zbytku provázku vytvoříme kroucenou šňůrku – 2x 40 cm. Provlékneme otvory předposlední řady a uvážeme na líci na uzlík. Konce zastřihneme.
Z modré látky s kytičkami vystřihneme podle střihu přední a zadní díl pro podšívku. Na jeden díl přišijeme začištěnou kapsičku. Díly si položíme lícovými stranami na sebe a boční strany a dno sešijeme. Obšijeme 2 cm do hloubky dno a vytvoříme tam šířku dna. Kraj přehneme 2 cm do rubu.

Do středu upevníme magnetku a díl vsadíme do tašky a přišijeme (pozn. kraj necháváme asi 1,5 cm vykukovat nad hranou háčkované tašky).

Děkujeme za zapůjčení prostoru na focení Botanické zahradě hl. města Prahy, www.botanicka.cz.