Šití

Prostřeno na listech

Sada patchworkového prostírání v barvách slunečného podzimu užitečně doplní stolování venku i doma. Tradiční blok s listem je jednoduchý, vhodný i pro začátečnice. Pokročilé švadlenky si mohou pohrát s barvami látek na listech a jejich umístěním v bloku, vymyslet různé varianty listu nebo případně zvolit složitější prošití výrobku.
Připravila: Květa Sudová
Foto: Marie Votavová

Materiál
Na sadu 4 kusů prostírek 30 x 40 cm velkých potřebujeme
po 60 cm šíře 110 cm žluté a rezavě hnědé bavlněné látky
50 cm šíře 140 cm nebo 150 cm světlé bavlněné látky do rubu výrobků
50 cm termolínu nebo tenkého vatelínu dovnitř prostírek
napisovací fólii na šablony
běžné šicí potřeby, šicí a prošívací nitě vhodné barvy.

 • Na napisovací fólii překreslíme šablony a vystřihneme je. Nezapomeneme na nich vyznačit šipky pro směr niti. Šablony neobsahují švové přídavky.
 • Látky vysrážíme, nejlépe vypráním.
 • Podle šablony obkreslíme do rubu látky a s přidáním na švy vystřihneme potřebné látkové díly. Dodržujeme přitom doporučený směr niti označený na šablonách šipkami. Na jedno prostírání potřebujeme dva hnědé a dva žluté čtverce podle šablony A, čtyři hnědé a čtyři žluté trojúhelníky podle šablony B, dva žluté trojúhelníky podle šablony C a jeden hnědý díl na řapík podle šablony D.
 • Sestavíme díly do tvaru bloku s listem. Vidíme, jak bude blok vypadat a zda jsou všechny díly nastřihané.
 • Nejprve ušijeme patchworkovou část všech prostírání. Čtverec bloku je v čistých mírách bez švových přídavků velký 30 x 30 cm. Skládá se z devíti menších čtverců velkých 10 x 10 cm (rovněž čisté míry bez švových přídavků).

Při šití bloku postupujeme podle schématu:

1) Sešijeme dvojice velkých trojúhelníků podle šablony B do čtverců, vždy jeden žlutý a jeden hnědý. Švové přídavky sežehlujeme pod tmavší látku. Pro jeden blok provedeme čtyřikrát.

2) Připravíme rohový čtverec s řapíkem – k hnědému dílu D řapíku přišijeme nejprve jeden a pak i druhý trojúhelníkový díl žlutého pozadí podle šablony C.

3) Připravené čtverce sešijeme do tří pruhů po třech kusech, přitom švové přídavky v pruzích sežehlujeme střídavě nahoru a dolů.

4) Pruhy sešijeme do bloku, dbáme na přesné sesazení v rozích čtverců.

Ušitý patchworkový blok pečlivě vyžehlíme.

 • Dokončíme lícovou část prostírání našitím 6,5 cm širokých žlutých pruhů ke dvěma stranám ušitého bloku, vznikne obdélník budoucího výrobku.
 • Líc podložíme o něco větším dílem vatelínu a plátna na podšití, vrstvy sešpendlíme zavíracími špendlíky.
 • Vzniklé trojvrstvé “sendviče” prošijeme ve švech silnější prošívací nití vhodné barvy.
 • Po prošití a odstranění pomocných špendlíků seřízneme kraje podle lícové části.
 • Kraje lemujeme proužkem hnědé látky širokým 5 cm. Ke dvěma delším stranám přišijeme z líce na šířku patky proužky rubem nahoru. Šev rozložíme, vyžehlíme. Otočíme do rubu, dvakrát zahneme a znovu sežehlíme. Konce proužků sestřihneme přesně s krajem “sendviče”, zahnuté přichytíme špendlíkem. Olemujeme stejně dvě kratší strany prostírání, tentokrát na koncích necháme přesah asi 0,5 cm na začištění rohů. Přesah zahneme dovnitř lemu a v ruce vypracujeme skrytým stehem rohy. Lemovací proužky nastehujeme a prošijeme z lícové strany vedle švu.
 • Hotové prostírání lehce přežehlíme.