Novinky

Zahradničení ve městě? Snazší, než si myslíte

Zahradničení je radost a je jedno, jestli se staráte o rozlehlou zahradu, jeden záhonek nebo o rostliny na balkoně. Tak jako tak přináší pohyb na čerstvém vzduchu tolik potřebnou relaxaci i radost z výsledků vašeho snažení. Hoďte proto výmluvy za hlavu a vrhněte se na zahradničení i vy, zvládnete to i ve městě. A co víc, duben je pro začátek ideální.

Zahradničení ve městě se těší čím dál větší popularitě. I jeho možnosti se stále rozšiřují. Už nemusíte pěstovat rajčata jen na balkoně, jsou tu komunitní zahrady, které najdete v téměř každém větším městě, nejen v Praze. Když se na procházce po městě rozhlédnete, určitě hravě najdete balkony, terasy nebo alespoň okenní parapety plné květin. Zahradničení je prostě trend, který nese své ovoce.

Za prací i vztahy
Je tomu už pár let, co se i u nás začaly po velkých městech jako Londýn, Berlín, Vídeň a dalších rozmáhat komunitní zahrady a zahrádky. Tento trend se udržel dodnes, ba co víc, narazit na ně můžete téměř kdekoliv, vždyť nejen že dobře poslouží jejich majitelům a nájemcům, poslouží i okolí, které často kultivují. Ve vnitroblocích, na sídlištích mezi paneláky, u škol i městských úřadů, na střechách domů, lidé si je zamilovali. Princip fungování je jednoduchý, stačí si, v případě že nemáte vlastní zahrádku, pronajmout záhonek či nádobu se zeminou a začít pěstovat. Při práci oceníte i kvalitní pomocníky, jako třeba malou lopatku pro sázení květin, ruční kypřič k provzdušnění záhonů nebo víceúčelové nůžky pro všestranné využití například ke stříhání bylinek, květin či provázků. Ty od Wolf-Garten jsou ideální kombinací kvality, ceny, a navíc se zárukou 35 let. Nezapomeňte, že na komunitní zahrádce můžete pěstovat nejen ovoce, zeleninu či bylinky, ale také vztahy s ostatními zahradníky a sousedy.

Odhalte možnosti balkonu
I na balkoně lze vypěstovat mnoho věcí, v případě správných kombinací budete sklízet úrodu a váš balkon bude pro svou krásu stále přitahovat oči sousedů. Nevěříte? Trik je v kombinování pěstování zeleniny a květin v jednom truhlíku či nádobě. Pokud dobře zvolíte květiny, zeleninu krásně ochrání. Ochranné účinky mají afrikány, aksamitník, lichořeřišnice, měsíček zahradní i třeba klasické petúnie. Na balkoně hravě vypěstujete rajčata, ředkvičky, saláty, hrášek, špenát a rukolu, rajčata, papriky i okurky. Co se bylinek týče, pořiďte je v zahradnictví, nikoliv v supermarketu. Ty jsou totiž určeny k rychlé spotřebě, a tak vám nejspíše brzy zajdou. Bylinky pěstujte v samostatných květináčích, mají totiž jiné nároky na vodu než ostatní rostliny. Při zahradničení na balkoně oceníte samozavlažovací květináče, rostliny je dobré také občas přihnojit. Speciální hnojivo pro balkonové a truhlíkové rostliny najdete například v produktové řadě Natura Bio značky Wolf-Garten. Jaké má výhody? Hnojivo je čistě rostlinného původu navíc obohacené o mikroorganismy, které posilují kořeny rostliny a zvyšují její odolnost.

„Duben, na zahradě budem“
Čtvrtý měsíc v roce je ideálním pro začátek zahradničení. Jarní sluníčko a příjemné teploty táhnou ven nejen přírodu, ale i majitele zahrad. Po revitalizaci po zimě je možné se pustit do setí, ať už do skleníků nebo přímo do půdy. Ve skleníku zasejte květák, brokolici, růžičkovou kapustu, do půdy pak již mohou přijít ředkvičky, hlávkový salát, špenát, mrkev, petržel nebo třeba cibule. Nezapomeňte ani na brambory! Z květin pak rovnou do půdy můžete zasadit třeba slunečnice nebo měsíček lékařský. Při práci na zahradě jistě oceníte pracovní rukavice. Společnost Wolf-Garten nabízí hned několik typů. Pro přesazování zvolte jemné rukavice s protiskluzovými plochami na dlani, pro rytí sáhněte naopak po variantě s vysokou odolností vůči otěru. Vybrat si můžete i rukavice pro práci se stroji či zvolit univerzální pro veškeré činnosti na zahradě.


Duben je také měsíc, kdy je dobré začít s pravidelným sekáním trávy. Vše se ale odvíjí především od počasí a nadmořské výšky dané oblasti. Pokud tedy váš trávník dosáhne výšky 10 cm, oprašte po zimě sekačku. Jestli si však rádi práci usnadníte a přenecháte ji radši odborníkům, vyzkoušejte robotickou sekačku. Výborně poslouží třeba nový model XR1 500 od značky Cub Cadet s plovoucím žacím ústrojím, které se perfektně přizpůsobí terénu. Díky technologii čistič mulče dochází k odstranění travní hmoty z tělesa sekačky během sečení. S použitím speciální aplikace navíc můžete svou sekačku ovládat pohodlně pomocí svého chytrého telefonu.

Více na www.wolf-garten.cz