Pletení a háčkování

Dekorační polštáře

Polštáře nejrůznějších tvarů a barev mohou být velmi stylovým doplňkem, který prozáří ložnici, obývací pokoj nebo verandu.
Foto: Shutterstock

Rozměry
50 x 50 cm (rozměr se může lišit, podle síly použité příze)

Materiál
200 g od každé barvy – oranžová, červená, žlutá příze střední síly
háček č. 3
výplň polštáře 50 x 50 cm
50 cm/ 110 cm š. podšívka – oranžová, červená nebo žlutá
molitanové kuličky

Vzor
I.
háčkovaný květinový vzor – háčkujeme podle rozkresu 1. – 11. ř., rozměr 25 x 25 cm

Pro jeden díl uháčkujeme 8 dílů podle rozkresu I – 4 díly pro přední a 4 díly pro zadní díl. Konec příze si smotáme nadvakrát do kroužku a spojíme pevným okem. Pokračujeme řadou 1. Při háčkování 11. ř. díly navzájem sháčkujeme krátkým sloupkem v místě vrcholu každého sloupku (háčkujeme tedy místo obloučku 2 řetízková oka, kr. sl. do vrcholu protějšího dílu, 2 řetízková oka). Máme tedy přední díl (4 díly), zadní díl (4 díly).

Dokončení
Díly položíme na zem, vypneme pomocí vlhkého plátna. Zadní a přední díl sháčkujeme obloučkovým vzorem – 5 dlouhých sloupků vpichujeme pod oblouček předního a zadního dílu poslední řady, krátký sloupek. V rozích vypracujeme také oblouček z 5 dl. sl. Během sháčkování dílů a vypracování obloučků nezapomene vložit výplň polštáře. Výplň si koupíme už hotovou nebo z podšívky vystřihneme dva díly o rozměrech 50 x 50 cm. Položíme lícovými stranami na sebe, po obvodě sešijeme, ponecháme nesešitý otvor. Otočíme na líc, vložíme molitanové kuličky a otvor neznatelně sešijeme.

Ona ví…
Květinové vzory nejlépe vyniknou v kombinaci se dřevem, takže máte-li interiér zařízený v selském stylu, neváhejte. Barva polštáře by měla doplňovat již použité barvy v místnosti a zároveň být i kontrastní k místu, kde je polštář umístěn.