Rubriky

Doplňky do kuchyně

Dekorace v kuchyni můžeme měnit v závislosti na náladě, ročním období nebo lidových svátcích. K tomu stačí i maličkosti. Srdíčka a ptačí svět jsou neustálým zdrojem inspirace, vypadají skvěle jako motivy kuchyňských textiliích. Produkty vnesou do vašeho interiéru útulnost.
Připravila: Věra Brusnická
Foto: Radek Hensley

Materiál
Srdíčko
20 cm 110 cm š. smetanové látky s tiskem bílých květů
bílá kanava
20 cm 0,5 cm široká šedá károvaná stuha
20 cm smetanová 1 cm široká stuha
molitan
20 cm krajkové stuhy
vyšívací příze
jehla

Obal
25 cm 110 cm š. smetanové látky s tiskem bílých květů
bílá kanava
20 cm krajkové stuhy
20 cm 0,5 cm široká šedá károvaná stuha
pro vyztužení ronor
vyšívací příze
jehla

Díly
Srdíčko
A – horní polovina předního dílu (kanava + výšivka)
B – spodní polovina předního dílu (látka s tiskem)
C – zadní díl (látka s tiskem)
Obal
D – přední a vnitřní díl obalu (látka s tiskem)
E – dno (látka s tiskem
F – aplikace srdíčko (kanava + výšivka)

Srdíčko

 
Na kanavu vyšijeme motiv se dvěma ptáčky.
Z látky vystřihneme s přídavky na švy 0,5 cm zadní díl (C), spodní část předního dílu (B). Vystřihneme podle střihu díl z kanavy a stejný díl jako zadní díl z vatelínu. Spodní kraj horní poloviny srdíčka a vrchní kraj spodní poloviny srdíčka přehneme 0,5 cm do rubu, mezi spoje vložíme krajku a prošijeme. Přední a zadní díl položíme lícovými stranami na sebe, položíme díl z vatelínu. Nezapomeneme do středu srdíčka vložit poutko. Všechny vrstvy sešijeme, ale ponecháme nesešitý otvor. Díly otočíme, díl rozžehlíme a vyšijeme červenou přízí horní obvod srdíčka předním stehem. Neznatelně otvor sešijeme. Nakonec přišijeme neznatelně zdobnou stužku na obou krajích zvýrazněnou mašličkami.

Obal


Na kanavu vyšijeme motiv ptáčka se srdíčky a dle předlohy F vystřihneme.
Vystřihneme přední a vnitřní díl (D) z látky s tiskem, stejný díl vystřihneme i z ronoru (výztuha). Položíme na sebe výztuhu a přední díl a entlovacím stehem přišijeme vyšité srdíčko. Každý díl zvlášť sešijeme. Vložíme lícovými stranami díly k sobě a zkosený obvod sešijeme, otočíme na líc a 0,5 cm od kraje prošijeme. Vystřihneme 2x dno (E) a vyztužíme stejným dílem z rondoru. Díly si poskládáme rubovými stranami na sebe, mezi ně vložíme výztuhu a v kraje entlovacím stehem sešijeme a následně všijeme do horního sešitého dílu. Nakonec díl zvýrazníme mašličkami z šedé kárované stuhy.