Novinky

Konjak a jeho pozitivní vliv na zdraví

Konjak, celým jménem Amorphallus konjak, je rostlina, která se po staletí v Asii používá jako základ tamní kuchyně, ale také jako významný lék v tradiční čínské medicíně. Konjak byl objeven před 500 – 800 lety a byl považován za nedostupnou pochoutku, kterou si mohla dopřávat pouze královskou rodina v Japonsku. V Číně jej poprvé označili za léčivou potravinu, kterou z terapeutických důvodů jedli buddhističtí mniši. Teprve před asi 100 lety se konjak stal dostupným pro všechny obyvatelé Japonska a od té doby patří mezi nejpopulárnějších druhy potravin v Asii. Bylo provedeno mnoho výzkumů a studií, které prokázaly velmi pozitivní vliv užívání konjaku na lidské zdraví a různá onemocnění.

Konjak se pěstuje v Japonsku ve vyšších nadmořských výškách. Vyskytuje se především v lokalitách mimo civilizaci, proto není toxikován nebezpečnými látkami. Je známý pro svou hlízovitou část stonku, která roste pod zemí. Tato hlíza je bohatým zdrojem velmi ceněné vlákniny glukomannan. Právě vysoký obsah této vlákniny v konjaku má mnoho zdravotních výhod. Konjak je k dostání v různých formách, přičemž nejběžnějším způsobem konzumace jsou konjakové potraviny, mezi které patří především různé druhy nudlí a dalších příloh.

Právě takové veganské, bezlepkové konjakové přílohy jsou k dostání již i v České republice pod názvem Slim Pasta. Tyto bio nízkokalorické a nízkosachardiové přílohy jsou vyrobené spojením ovesné vlákniny a mouky z rostliny konjak při čemž obsahují až o 94 % kalorií méně než běžné těstoviny či rýže, a jsou přirozeným zdrojem vlákniny glukomannan. Tyto přílohy jsou tedy zjednodušeně pouze z vody a vlákniny. Po konzumaci tělem projdou a zároveň vyčistí střeva. Jsou vhodné pro vegany, vegetariány, celiaky, diabetiky a všechny, kdo mají intoleranci na laktózu.

Kalorická hodnota získané vlákniny glukomannan, je pro organizmus prakticky nulová, proto jsou konjakové potraviny velmi často využívané při redukčních dietách a obezitě. U vláknin je běžné, že vstřebávají vodu, ale glukomannan má tyto účinky extrémně silné. Je totiž schopen nabobtnat až na úctyhodný 200násobek své původní velikosti. Díky tomuto zvětšení vyvolává zřetelný pocit sytosti v žaludku. Gelovitá hmota vytvořená z této vlákniny je schopná obalit částečky potravy, trávicí enzymy pak působí pomaleji, a tím se snižuje množství vstřebaných sacharidů. Glukomannan na sebe váže i tuky a oleje a přirozenou cestou je vynáší z trávicího traktu. Jeho příznivý vliv na zdraví byl prokázán mnoha studiemi po celém světě.

– Diabetes: Lékařské studie prokázaly, že rostlina konjac také snižuje hladinu cukru v krvi. Dokáže zpomalit vstřebávání cukru, což může vést dokonce k mírnému zlepšení léčby diabetu 2. typu. Jedna ze studií z roku 2015 potvrdila, že glukomannan snižoval u lidí s cukrovkou pravděpodobnost, že budou jíst potraviny, které by mohly zvýšit jejich hladinu cukru v krvi. Je to z důvodu, že se díky těmto potravinám cítili déle sytější a neměli chuť na sladké či potřebu se tzv. dojídat.

– Hubnutí: Konjakové potraviny jsou naprosto ideální pro všechny, kdo mají problémy s nadváhou či obezitou, protože vláknina glukomannan obsažená v konjaku přímo ovlivňuje snižování hmotnosti. Například konjakové přílohy Slim Pasta, obsahuj pouhých 9 kcal na 100 g a jsou zcela bez sacharidů, tuků a přidané soli a je možné je konzumovat téměř neomezeně.

– Cholesterol: Vysoký cholesterol zvyšuje riziko srdečních onemocnění a mozkové mrtvice, proto lékaři doporučují užívat k podpoře zdravé hladiny cholesterolu vlákninu. Studie z roku 2019 potvrdila, že podávání konjakového glukomananu významně snížilo hladinu celkového cholesterolu i lipoproteinů s nízkou hustotou. Vědci zjistili, že 3 gramy glukomannanu denně jsou prospěšné, právě tolik gramů gklumonannanu obsahují výše uvedené těstoviny Slim Pasta v jedné porci.

– Zdravá kůže: Glukomannan obsažený v rostlině konjak může také pomoci lidem, kteří chtějí zlepšit stav své pokožky jako je topická léčba akné či celkové zlepšení zdraví pokožky.

Přesné dávkování konjacu, které by člověk měl užívat, závisí na jeho důvodu pro jeho užívání, stejně jako na jeho věku a celkovém zdravotním stavu. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nereguluje konjakové doplňky, takže je především důležité je zakoupit od renomovaného prodejce.

Konjakové přílohy Slim Pasta jsou k dostání na e-shopu www.slimpasta.cz, hypermarketech Globus, Kaufland či v Drogeriích DM a Rossmann. Prodejní místa se stále rozšiřují.

Více prodejních míst naleznete zde na adrese https://www.slimpasta.cz/clanky/prodejny/.