Pletení a háčkování

Pastelové Velikonoce

Pozvěte svěží jarní barvy do svých domácnosti a zhotovte si velikonoční mini vajíčka.

Foto: Shutterstock

 

Rozměry
výška 4 cm

Materiál
žlutá, růžová, sv. modrá příze
háček č. 2,5
molitanové kuličky

Použité zkratky: RO – řetízkové oko, PO – pevné oko, KS – krátký sloupek

Pro zhotovení mini vajíček použijeme melírovanou přízí nebo střídáme pastelové příze (růžová, žlutá, modrá příze) v každé řadě.
Uháčkujeme 1 řetízkové oko + 1 řetízkové oko pro postup do další řady. Pod 1. řetízkové oko vpíchneme 6 krátkých sloupků a spojíme začátek a konec do kruhu pevným okem. Dále pokračujeme takto – 1. ř.: 1 RO, 2 KS do každého KS předešlé řady, 1 PO (máme 12 KS), 2. ř.: 1 RO, 2 KS do každého 3. KS předešlé řady (máme 16 KS), 1 PO, 3. – 5. ř.: řady KS, pro začátek uháčkujeme vždy 1 RO pro postup do další řady, konec a začátek spojíme PO, 6. ř.: 1 RO, sháčkujeme 3. a 4., 7. a 8., 11. a 12., 15. a 16. KS dohromady, 1 PO (máme 12 KS), 7. ř.: KS, 8. ř.: 1 RO, sháčkujeme vždy sousední oka dohromady KS, 1 PO (máme 6 KS). Nyní vajíčko vycpeme. 9. ř.: 1 RO, sháčkujeme sousední oka dohromady KS, 1 PO (máme 3 KS). Zbylá 3 oka sháčkujeme a z řetízkových ok vytvoříme očko pro zavěšení. Konec očka zapošijeme.
Druhým způsobem zakončení je ukončit práci sháčkováním 3 posledních KS, konec zapošijeme a provlékneme místo očka jen kousek příze a zavěsíme na větvičku.