Novinky

Praktické rady na léto: Proč je třeba čistit gril a jak na to snadno a efektivně?

Na zahradě, na terase, na dovolené a klidně i na malém balkoně. Všude tam se v létě každý večer rozvoní vůně grilovaného masa. Aby maso z grilu nejen vonělo, ale i dobře chutnalo, je třeba gril pravidelně čistit.

Čištění roštů je celkem pochopitelně ta nejméně oblíbená část celého grilování. Proto ji často odkládáme a někdy dokonce tak dlouho, že to neuděláme vůbec a příště jídlo připravujeme na tom samém, špinavém grilu.

Jenže tak riskujeme například to, že se jídlo mnohem rychleji připálí. Na zbytky jídla připečeného od minula se bude přichytávat další maso a v případě grilování ryb bude docházet k trhání jejich kůže. Nevyčištěný gril tak pokazí vzhled vašeho jídla, samozřejmě i jeho chuť a zmiňovaná vůně se velmi rychle přemění v zápach spáleného. Vaše pověst skvělého kuchaře neprávem utrpí – za nepovedenou grilovačku může špinavý gril.

Kromě toho připečené a zuhelnatělé zbytky jídla navíc mohou do připravovaných pokrmů uvolňovat nežádoucí rakovinotvorné látky, a tak špinavým grilem ohrožujete i své zdraví. Připečené zbytky navíc velmi rády chytají, proto riskujete také požár. Mimochodem, jen se stoprocentně čistým grilem také na mase vytvoříte pověstné mřížky jako z gastro časopisu.

Nejjednodušší čištění = časté čištění

Přestože většině z nás se do čištění nikdy nechce, práci si paradoxně nejvíce ulehčíte tím, že budete gril čistit pravidelně. Nejen po každém grilování, ale i mezi jednotlivými pokrmy – díky tomu nebude závěrečný úklid tak náročný, a každý chod se vám povede na jedničku. Gril se navíc nejlépe čistí, dokud je mřížka ještě teplá.

Základem je kartáč na gril, kterým můžete gril snadno čistit během grilování i po něm. Pokud ho nemáte po ruce, můžete zkusit také zmačkaný alobal, dobře fungují i navlhčené zmačkané noviny (ideálně černobílé bez barevného inkoustu).

Zvykněte si také před přípravou každého chodu potřít rošt olejem, díky čemuž zůstanete ušetření pracného škrábání připečených zbytků.

Čistěte ještě teplé, nebo najděte správného pomocníka

Výrazně pomoci vám mohou nejrůznější přípravky na čištění grilu, s jejichž intenzitou se nečistot zbavíte mnohem rychleji. Pokud se chcete vyhnout zbytečné chemii, můžete zkusit jedlou sodu či ocet. Skvělým kompromisem je ale CLEANEE ECO hygienický čistič na GRILY, který je ekologický a složený výhradně z přírodních látek, přičemž čistí velmi intenzivně.

Rychle odstraní i připečenou mastnotu a další odolné nečistoty z grilů a roštů, a navíc je vyvinutý tak, aby byl zcela bezpečný i při styku s potravinami. Nemá žádnou vůni, a tak se nemusíte bát, že vaše maso nebo jiné grilované potraviny budou chutnat nebo cítit po čisticím prostředku. Čistit s ním lze všechny části grilu i veškeré grilovací doplňky.

Výhodou je, že se aplikuje na vychladlý gril, a tak si čištěním nemusíte kazit zábavu během večera s přáteli. Necháte chvíli působit, pak jen setřete houbičkou nebo kartáčkem a opláchnete vodou. Pokud jdete čistit usazeniny po několika týdnech či měsících grilování, postup klidně víckrát zopakujte

Více www.iskora.cz