Šití

Sváteční prostírání

Pro milovníky tradiční vánoční výzdoby jsme připravili červenozlatou soupravu slavnostního prostírání. Neobvyklé tvary jednotlivých kousků doladí výjimečnost svátečních dní.

Připravila: Květa Sudová

Foto: Radek Hensley, www.yesphoto.cz

3 tipy pro dokonalý výsledek

Prošívací nitě volíme silnější, aby vyšitý motiv cesmínových listů byl dobře vidět. My jsme použili prošívací nit Gütermann vínové barvy, k ní silnější jeansovou jehlu a jako spodní nit běžné pevné polyesterové nitě ve světlé barvě. Šablonu cesmíny překreslíme na napisovací fólii, což je běžná školní pomůcka prodávaná v papírnictví. Tvar listu obkreslíme tužkou a vystřihneme. Nůžky použijeme jiné, než kterými stříháme látky!

Dovnitř prostírání použijeme termolín, je tužší než vatelín a výrobky budou dobře držet tvar. Můžeme také k tenkému vatelínu přižehlit dospod vlizelín, výsledek bude podobný jako při použití termolínu. Přižehlujeme přes papír na pečení, abychom ochránili pracovní plochu žehličky před znečištěním.

 

Materiál

✓ látka s vánočními výjevy, z ní potřebujeme vystřihnout 6 čtverců 15 x 15 cm velkých, spotřeba záleží na potisku

✓ tmavě červená na rámování středových obrázků, celkem 20 cm šíře 110 cm

✓ světle béžová na základ prostírání, celkem 70 cm šíře 110 cm

✓ červený vánoční potisk na lemy prostírek asi 60 cm šíře 110 cm

✓ dovnitř slabý termolín a do rubu světlé plátno, obojího 1 m šíře 140 cm

✓ vínové silnější prošívací nitě na výšivku cesmínových listů

 

Nařežeme čtverce na střed prostírek, vyhledáme zajímavý obrázek ve velikosti 15 x 15 cm a umístíme jej na střed čtvercového dílu. Nařežeme vínové pruhy široké 3,5 cm z celé šíře látky 110 cm, potřebujeme celkem 5 pruhů. Nařežeme trojúhelníky na podklad prostírání takto: nařežeme nejprve dva pruhy široké 17 cm z celé šíře látky a z nich 12 čtverců 17 x 17 cm, které přepůlíme diagonálně. Tím vzniknou trojúhelníky na doplnění středových čtverců. Dále uřízneme z celé šíře látky pruh široký 23 cm a z něj nařežeme čtyři čtverce 23 x 23 cm. Rozřežeme každý z nich na čtvrtiny podle diagonálních os, ze vzniklých trojúhelníků poskládáme špičky prostírání. Nařežeme pruhy z celé šíře 110 cm červené vánoční látky široké 6,5 cm na orámování prostírání. Potřebujeme celkem 8 pruhů. Nařezané díly sešíváme podle schématu:

Ke dvěma protilehlým stranám středového čtverce přišijeme vínové pruhy, upravíme jejich délky podle stran čtverce. Švové přídavky sežehlíme pod vínový pruh.

 

Ke zbylým dvěma stranám středového čtverce přišijeme další vínové pruhy, upravíme jejich délky podle potřeby, švové přídavky sežehlíme pod vínové pruhy.

K olemovanému středovému čtverci našijeme ke dvěma protilehlým stranám béžové trojúhelníky pozadí. Švy sežehlíme pod vínové pruhy, našijeme zbylé dva trojúhelníky a sežehlíme. Zarovnáme strany čtverce.

Na dvě větší prostírání sešijeme dva středové díly k sobě. Pozorně sešpendlíme nejprve místa sousedících rohů čtverců, aby se špičky po sešití přesně dotýkaly a přitom nezmizely ve švu.

Špičky prostírání vytvoříme sešitím dvou trojúhelníků. Podle obrázku je přišijeme ke středovému dílu nejprve z jedné a pak z druhé strany, švy sežehlíme pod boční trojúhelníkové díly.

Přišijeme pruhy rámování z obou stran středové části, přečnívající konce seřízneme v prodloužení trojúhelníkových dílů. Švy sežehlíme pod pruhy.

Přišijeme pruhy rámování k dalším dvěma protilehlým stranám šestiúhelníku, sežehlíme a seřízneme přečnívající rohy v prodloužení stran.

Přišijeme pruhy rámování ke zbylým dvěma stranám, sežehlíme švy a zarovnáme okraje prostírání.

 

Hotové díly sady prostírání pečlivě vyžehlíme, položíme na termolín a tvary s přidáním 2 cm navíc vystřihneme. Připravené vrstvy slepíme lepidlem na textil ve spreji a sestehujeme. Předkreslené motivy cesmíny vytvoříme podle šablony a podle fotografií.

 

Prošijeme silnou vínovou nití nejprve ve švech rámování středového čtverce a pak v místech nasazení lemovacích pruhů. Nakonec prošijeme předkreslené motivy cesmínových větviček, konce nití v rubu zavážeme na dvojitý uzel a sestřihneme na 1 cm. Prošité prostírky podložíme plátnem a vrstvy seřízneme podle krajů lícové části. Plátno do rubu položíme na lícovou stranu prošitých dílů, sešpendlíme v krajích a sešijeme po obvodě na šířku patky. Necháme otvor na otočení asi 15 cm velký. Otočíme na líc, pečlivě narovnáme růžky a hrany výrobků, otvor na otočení zašijeme v ruce skrytým stehem. Výrobky přežehlíme a kraje prošijeme na šířku patky.