Pletení a háčkování

Doplněk na cesty

Dětská peněženka pro všechny holčičky, které chtějí mít vždy při ruce hotovost pro své nákupy či drobnosti.
Připravila: Věra Brusnická
Foto: Radek Hensley, www.yesphoto.cz

Rozměry
8,5 x 10 cm

Materiál
fialová, zelená, melírovaná, tyrkysová, tmavě modrá příze stejné síly
háček odpovídající síly
rám na malou peněženku
jehla s větším ouškem

Vzory
I.
háčkovaný díl
– háčkujeme podle rozkresu 1. – 13. řadu, použité zkratky: PO – pevné oko, RO – řetízkové oko, KS – krátký sloupek

Pro peněženku potřebujeme dva díly, které si uháčkujeme podle rozkresu I. Začneme vybranou přízí na 4 řetízkových okách a dále pokračujeme podle rozkresu I – háčkujeme 1. – 13. řadu, kdy díl pravidelně rozšiřujeme. Každou řadu začneme 1 řetízkovým okem, konec a začátek spojíme pevným okem.
Oči – tmavě modrou přízí smotáme do kroužku a spojíme pevným okem, pro postup do další řady vypracujeme 1 řetízkové oko. 1. ř.: 1 RO, pod kroužek vpíchneme 6 KS, PO spojíme do kruhu, konec příze utáhneme, 2. ř. (tyrkysová): 1 RO, do každého 2. KS předešlé řady vpíchneme 2 KS, 1 PO, 3. – 5. ř.: KS.
Spodní část oka – melírovanou přízi smotáme do kroužku a spojíme pevným okem a dále pracujeme takto: sloupky vpichujeme pod kroužek z příze – 1. ř.: 1 RO, 6 KS, 1 PO, 2. ř.: 1 RO, do každého KS předešlé řady vpíchneme 2 KS, 1 PO, 3. ř.: 1 PO, do každého KS předešlé řady vpíchneme 2 KS (máme 12 KS), 1 PO, 4. ř.: 1 RO a do každého KS předešlé řady vpíchneme dva sloupky dle popisu, 4x 2 KS, 4x 2 DS, 4x 2 KS, 1 PO spojíme do kruhu, přízi si ustřihneme trochu delší, bude nám sloužit pro přišití.

Dokončení
Na jeden díl přišijeme melírovaný základ oka a dále středové oko. Zadním stehem kontrastní přízí vyšijeme pusinku. Díl nejprve po jednom přišijeme na rám předním stehem (pevně utahujeme). Sháčkujeme přední a zadní díl pevným okem k sobě. Konce přízí zapošijeme.