Kreativní techniky

Hrad pro malé rytíře

Pokusme se dneska obrátit pozornost dětí k papíru a ke kartónu, který může představovat výborný materiál pro rozvoj tvořivosti.
Připravila: Romana Benešová
Foto: Radek Hensley,www.yesphoto.cz

Hrad z kartonu

 

Materiál
spodní část krabice od banánů – výřezy v krabici nám poslouží místo oken
vlnitá lepenka
papírové tubusy nebo papírová kulatina s různými průměry; na přední hradbu jsme použili výplňový materiál z krabice, který se používá místo výplně z polystyrenu
kartón v různých odstínech
dřevěné špachtle
špejle
provázek
lepidlo
vteřinové lepidlo, nůžky a modelářský nožík

Rozkresy


Krabici otočíme dnem vzhůru a vrchní část přelepíme pevným kartonem, abychom získali rovnou plochu. Na krabici si předkreslíme bránu, kterou vyřízneme modelářským nožíkem. Do vzniklého otvoru vlepíme dřevěné špachtle. Do brány a nad dveře vytvoříme otvory, kterými protáhneme provázek a zauzlujeme. Z papírové kulatiny o průměru cca 4 cm vyřízneme dvě věže o délce cca 17 cm. Z vlnité lepenky vystřihneme a nalepíme hradbu a okna a přilepíme věže vedle brány. Z vlnité lepenky nastříháme čtverečky a nalepíme je nepravidelně po stranách krabice.
Z vlnité lepenky vystřihneme pás o šířce cca 8 cm, vystřihneme hradbu a nalepíme ji po celém obvodu krabice v horní části.
Podle šablony vystřihneme erb z pevného kartonu. Z kartonů a vlnité lepenky vystříháme jednotlivé díly erbu a nalepíme je na základní část. Celý erb nalepíme nad hradní bránu.
Nalepíme přední hradbu z papírového výplňového materiálu, do ní vytvoříme otvory na vlajky a ze špejle a kousku recyklovaného papíru vyrobíme dvě vlajky. Vlajky zapíchneme do otvorů v hradbě.
Z papírového tubusu vyřízneme dvě věže o délce cca 30 a 20 cm. Z vlnité lepenky opět vystříháme okna a ostatní části, nalepíme na tubus a věž přilepíme na krabici.
Na další stavbu použijeme kartonovou krabici o rozměrech cca 17 x 15 x 10 cm. Vrchní část pootevřeme tak, aby nám vznikl úhel na střechu a zafixujeme lepidlem. Na střechu nalepíme dřevěné špachtle a pás široký cca 2 cm z vlnité lepenky. Z vlnité lepenky dolepíme okna a ostatní části a nalepíme na krabici.
Ze špejlí vytvoříme žebřík, který slepíme nejlépe pomocí vteřinového lepidla, popř. pomocí nitě nebo drátku.