Šití

Polštáře jako dekorace

Polštář je skvělý doplněk, který nám svou měkkostí nikdy neodepře svou náruč. Nemusí ale vždy mít jen čtyři rohy a být jednobarevný. Není nad to, když si člověk může svůj prostor vyzdobit podle svých představ.

Připravila: Věra Brusnická

Foto: Radek Hensley

Materiál

  • oranžová, hnědá, barevná bavlněná látka od každé barvy 50 cm /110 cm š.
  • molitanové kuličky
  • zbytky hnědého a oranžového fleeze
  • oranžová příze

Rozměry

malá – průměr 28 cm, střední – průměr 32 cm, velká – průměr 35 cm

Střih

A – malá dýně 8x

B – střední dýně 8x

C – velká dýně 8x

D – stopka 2x

Díly si zvětšíme o 50 % a překreslíme na látku.

Pro jednu dýni potřebujeme 8 dílů A nebo (B, C). Výběr barev látek jednotlivých dílů záleží na fantazii každého z nás, kombinací je nepřeberné množství.

Díly sešijeme, u posledního sešití dílu si ponecháme otvor. Horní kraj v rubu prostehujeme a stáhneme. Konec v rubu zapošijeme. Postup opakujeme i dolního kraje sešitého díle. Otočíme na líc, vycpeme a neznatelně otvor sešijeme.

Oranžovou přízí zvýrazníme jednotlivé hrany dílů. Použít můžeme i voskový provázek nebo kůži. Jehlu vpíchneme do dna a steh vedeme hranou, utáhneme, tak aby se díl hezky „vyboulil“ a jehlu vpíchneme do vrcholu dýně. Postup opakujeme i u ostatních hran.

Na horní část přišijeme z fleezu stopku – šablona D. Stopku můžeme malinko vycpat. Pro sešívání použijeme přední nebo kroužkový steh. Místo stopky můžeme přišít i poutko z rypsové stužky.

Dno zvýrazníme fleecovým nebo látkovým kolečkem – ustřihneme kolečko o průměru 4 cm a v kraji prostehujeme. Stáhneme, vycpeme a neznatelně přišijeme.

Obrázek střihu naleznete zde.