Novinky

Přírodní nebo ekologická kůže – jakou vybrat?

Na první pohled vypadají velmi podobně, ale je mezi nimi mnoho rozdílů. Přírodní kůže a ekologická kůže – jak je rozpoznat? V čem se liší? Je lepší vybrat si kabelku z přírodní nebo ekologické kůže?

Přírodní kůže – co stojí za to o ní vědět?
Přírodní kůže je kůže zvířecího původu (nejčastěji je to hovězí kůže). Je považována za extrémně odolný materiál. Často se říká, že kožená peněženka, kabelka nebo boty jsou investicí na několik let. Dokonalý vzhled koženého zboží však má svou cenu. Kožené boty, kabelky a jiné oděvy by měly být pravidelně udržovány. Pouze tak si udrží svůj krásný vzhled po mnoho let

Největší výhodou přírodní kůže oproti ekologické je, že umožňuje bezproblémový průchod vzduchu a dostatečnou cirkulaci vlhkosti (to je důležité zejména v případě obuvi nebo bund). Stejně důležité je, že přírodní materiály nezpůsobují alergie, takže výrobky z nich jsou vhodné pro alergiky. Někteří lidé mohou být odrazeni cenou doplňků z přírodní kůže, která je mnohem vyšší než u zboží z ekokůže. Je však třeba připomenout, že se jedná o investici, která se vyplatí, a na oplátku získáváme odolný produkt na několik let.


Ekologická kůže – alternativa k přírodní kůži
Pro mnoho lidí jsou výrobky z ekologické kůže jedinou správnou volbou. Především proto, že výroba ekologické kůže není spojena se smrtí zvířat. Ekokůže je velmi podobná přírodnímu materiálu, takže není tak těžké ji s ní zaměnit. Jeho hlavní výhodou, kromě etiky, je cena. Náklady na nákup kabelky z umělé kůže jsou obvykle mnohem nižší než náklady na stejnou kabelku z pravé kůže. Kromě toho jsou k dispozici doplňky z ekologické kůže v různých barvách a různých texturách, které na přírodní kůži často nelze získat.

Výrobky z ekologické kůže jsou z hlediska péče mnohem méně náročné než výrobky z přírodní kůže. Ekokůže je odolnější vůči vodě a nevyžaduje pravidelnou údržbu. Její hlavní nevýhodou ale je, že neposkytuje dostatečnou cirkulaci vzduchu. To může být obzvláště nepříjemné u oděvů a doplňků, které přicházejí do přímého styku s pokožkou. Z tohoto důvodu může ekokůže způsobit oděrky a vést k nadměrnému pocení.

Přírodní kůže a umělá kůže – jak je od sebe odlišit?
Výrobky vyrobené z přírodní a ekologické kůže vypadají podobně, a proto je někdy obtížné je od sebe alespoň na první pohled odlišit. Jak mohu ověřit, z čeho je kabelka nebo bunda vyrobena?

Podívejte se na značku
Je odpovědností výrobce galanterie uvést na štítku informace o materiálech, ze kterých je výrobek vyroben. Proto je nejjednodušším způsobem, jak zkontrolovat, zda je kabelka vyrobena z přírodní nebo ekologické kůže, pečlivé prostudování štítku.

Zkontrolujte strukturu materiálu
Přírodní kůže má nejednotnou strukturu. Někdy na něm můžete vidět četné drážky, jejichž uspořádání není pravidelné. Ekologická kůže se vyrábí hromadně, takže když se podíváte pozorně, všimnete si opakování vzorů na jejím povrchu.

Použijte své smysly
Přírodní kůže je silnější a tužší než její ekologický ekvivalent. Ekokůže je měkká a pružná, obvykle také kluzká. Vůně přírodní kůže je tak specifická, že je nemožné ji napodobit. Syntetický materiál je nejčastěji bez zápachu nebo voní jako guma.

Věnujte pozornost ceně
Pokud máte před sebou dva podobné doplňky a nevíte, zda jsou vyrobeny z přírodní nebo ekologické kůže, porovnejte jejich ceny. Nejdražší bude nejčastěji z přírodní kůže.

Přírodní kůže nebo ekologická kůže – co si vybrat?
Nelze jednoznačně odpovědět na otázku, která je lepší: přírodní nebo ekologická kůže. Ať už se rozhodnete pro nákup kožené kabelky nebo pro model z ekokůže, záleží zcela na vašich preferencích. Pokud dáváte přednost trvanlivosti, vyberte přírodní materiály. Musíte si však uvědomit, že přírodní kůže vyžaduje pravidelnou údržbu. Teprve poté bude sloužit několik let. Je třeba dodat, že tašky z ekokůže vypadají stejně dobře a jejich péče je mnohem jednodušší.

Pokud nejíte maso a „nestaráte“ se o planetu, vyberte si přílohu ze syntetického materiálu. Nezapomeňte však, že přírodní kůže, na rozdíl od ekologické kůže, je biologicky odbouratelná. Na druhou stranu, když je vaším kritériem cena, bude výběr jednoduchý. Výrobky z ekologické kůže jsou levnější než výrobky z přírodních materiálů.

Kabelky, obuv, cestovní tašky, peněženky, opasky a další módní doplňky si můžete vyzkoušet ve čtyřech obchodech Wittchen v Praze (Arkády Pankrác, Centrum Černý Most, Metropole Zličín) a v Brně (Galerie Vaňkovka), nebo vybírejte v e-shopu na www.wittchen.cz.