Novinky

Už vás nebaví holení? Zbavte se chloupků jednou provždy

Chcete si konečně užít léto, aniž byste si musela každý druhý den holit nohy, podpaží a další části těla? Vsaďte na epilaci, která má mnohem dlouhodobější efekt. Ta laserová vás navíc zbaví chloupků už nadobro.

Jen pro pořádek – depilace je metoda, kterou se odstraní pouze viditelná část chloupku, tedy ta nad kůží. Patří sem běžné holení žiletkou i některými typy strojků, nebo depilační krémy. Oproti tomu při epilaci se odstraňuje celý chloupek včetně kořínku.

Epilace pak může být dočasná, to je ta, kdy si chloupky trháte například elektrickým strojkem, epilačními pásky, voskem nebo třeba pinzetou. Existuje ale i trvalá epilace, která vás postupně chloupků zbaví už navěky. K tomu se používají lasery, intenzivní pulzní světlo, které možná znáte pod zkratkou IPL, elektrokoagulace jehlou anebo ultrazvuková epilace.

Každý laser není laser

„Při vyhledávání různých metod odstranění nežádoucího ochlupení se často setkáte s IPL neboli s intenzivním pulzním světlem, které i mnozí jeho provozovatelé označují za laser. Jak ovšem již samotný název této metody napovídá, o laser se samozřejmě nejedná. IPL funguje na jiné bázi než laser, při jeho využití je zpravidla potřeba větší počet opakování a ošetření samo o sobě také dosahuje jiných, často ne tak markantních výsledků,“ upozorňuje lékařka Helena Reisingerová.

Mnohem účinnější a také rychlejší metodou je skutečná laserová epilace prováděná alexandritovým laserem, která je jako jediná patentovaná federálním úřadem pro léčiva v USA (FDA) jako prokazatelně účinná. Ošetření je velmi rychlé, díky speciálnímu systému chlazení pokožky bezprostředně před laserovým impulsem a po něm je ošetření takřka bezbolestné a jeho výsledky jsou skutečně trvalé.

Jak to funguje?

Paprsek alexandritového laseru proniká k vlasovým cibulkám a vyvolává jejich tepelnou destrukci, další chloupky proto zkrátka nemají odkud růst. Výsledky se dostavují bezprostředně po ošetření a až 80 procent stávajících chloupků už nikdy znovu neporoste. „Laser zaměřuje pouze chloupky v růstové fázi, existuje ovšem také fáze zárodečná a klidová. Ošetření se proto musí v rozmezí zhruba čtyř týdnů zpravidla třikrát až pětkrát opakovat, aby byl každý chloupek zasažen v té správné fázi,“ vysvětluje Reisingerová z pražské kliniky Mediestetik, která epilaci tímto typem laseru nabízí.

Výhodou je nejen rychlost, s jakou se efekt dostaví, ale také mimořádná šetrnost alexandritového laseru. Nejen že pokožku nepodráždí, ale naopak působí příznivě na její stav – po ošetření zůstává jemnější a hladší.

Široké využití

Právě i díky šetrnosti laseru jej lze využít v podstatě na jakoukoli část těla – nejen na nejčastější nohy a ruce, ale také na intimní partie, záda, bradu nebo krk.

Jen myslete na to, že ošetřit nelze výrazně snědou, opálenou nebo tetovanou pokožku, protože laser je orientován na pigment, a tak by pokožku mohl poškodit. Proto je dobré začít s laserovou epilací ještě dříve, než se v jarních paprscích stihnete opálit.

Ze stejného důvodu pak nelze epilovat také hodně světlé nebo bílé chloupky, v nichž není obsažen téměř žádný pigment.

„Ošetření laserem neprovádíme u akutních kožních onemocnění, včetně nádorových. Ideální není ani kůže s ekzémem. Laser lze použít, pokud je ekzém v neaktivním stadiu. Ošetření by se měly vyhnout i osoby s epilepsií,“ uzavírá doktorka Reisingerová.